Śląskie/ W sobotę w powietrzu nadal smog, choć mniejszy
W sobotę nieznacznie poprawi się jakość powietrza na terenie woj. śląskiego - wynika z prognoz służb środowiskowych. W większości regionu jakość powietrza ma być dostateczna i umiarkowana, choć lokalnie może być zła, a w Kotlinie Żywieckiej - bardzo zła.
04.02.2017 12:30
W powiecie żywieckim - jak podano w komunikacie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach - możliwe jest nawet przekroczenie stanu alarmowego (300 mikrogramów na metr sześc.). Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc.
W kolejnych dniach sytuacja może się znów pogorszyć. Jak bowiem wynika z prognoz, w niedzielę jakość powietrza w większości regionu ma być zła, a lokalnie nawet bardzo zła.
W sobotni ranek sytuacja na mapie monitoringu jakości powietrza w woj. śląskim nie wyglądała jednak źle. Dostateczną jakość powietrza odnotowano w stacjach pomiarowych m.in. w Bielsku-Białej, Żywcu, Ustroniu i Gliwicach, umiarkowaną m.in. w Katowicach, Rybniku i Częstochowie, a dobrą m.in. w Tychach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.
Wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu w woj. śląskim utrzymują się jednak od kilku dni. Przykładowo w czwartek - podał WIOŚ - wartości dobowych przekroczeń normy sięgały nawet blisko 300 proc. Mimo to sytuacja nie jest aż tak zła, jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o rekordowe ponad 1500 proc.
Z powodu smogu w ostatnim tygodniu w woj. śląskim wprowadzono na kilka dni darmową komunikację dla kierowców i ich pasażerów.
Akcję jako pierwsze wprowadziły należące do regionalnego samorządu Koleje Śląskie. W ciągu trzech dni (poniedziałek, czwartek i piątek) z możliwości darmowych przejazdów skorzystało prawie 8,5 tys. kierowców i ich pasażerów - podał przewoźnik. Akcja skierowana była do właścicieli samochodów (na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu) i maksymalnie dwóch osób im towarzyszących.
Największą popularnością - jak wynika z informacji prasowej - cieszyły się linie Częstochowa-Gliwice oraz Katowice-Zwardoń.
Koleje Śląskie zastrzegły jednak, że te statystki mogą się zmienić. "Jako przewoźnik jesteśmy przygotowani, aby w przypadku powtórnego pogorszenia się jakości powietrza ponownie umożliwić kierowcom i ich współpasażerom bezpłatne podróżowanie. O takiej możliwości będziemy informować w osobnych komunikatach na naszej stronie internetowej" - podano na stronie internetowej.
Możliwość darmowych przejazdów komunikacją miejską dla właścicieli samochodów w czwartek i piątek wprowadził także największy organizator komunikacji publicznej w regionie KZK GOP. Informacje o ewentualnym wprowadzeniu darmowej komunikacji na kolejne dni również mają zostać podane na stronie Związku.
W styczniu, gdy w niektórych miejscach regionu normy były przekroczone nawet o rekordowe ponad 1500 proc., bezpłatną komunikację autobusową wprowadziły czasowo władze Rybnika i Częstochowy; w Rybniku zawieszono też zajęcia w szkołach.
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc., oznacza alarm smogowy.
W przypadku poziomu 200-300 oraz powyżej 300 mikrogramów na metr sześc. stężenia dobowego PM10 wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Jak przypomnieli w ostrzeżeniu eksperci z WIOŚ, osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, a pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.