Trwa ładowanie...
dwepd9q
dwepd9q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Śląskie/ W tym roku ponad 400 mln zł z RPO dla innowacyjnych przedsiębiorców

Na ponad 400 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego mogą liczyć w tym roku innowacyjni przedsiębiorcy z tego regionu. Główne kierunki ich wsparcia to prace badawczo-rozwojowe, wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych i doradztwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dwepd9q

W obecnym śląskim RPO znajduje się najwięcej środków spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro. W tym roku woj. śląskie planuje rozdysponować z tych pieniędzy łącznie ponad 620 mln euro (ok. 2,5 mld zł).

Cały śląski RPO wdraża pięć instytucji, obok trzech wydziałów urzędu marszałkowskiego są to: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach (WUP) oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie (ŚCP). Dotąd ta samorządowa instytucja przeprowadziła pięć naborów, obecnie trwa szósty.

Jak wynika z wtorkowej informacji ŚCP, największe w tym roku kwoty mogą - poprzez Centrum - otrzymać firmy inwestujące w prace badawczo-rozwojowe. 271,6 mln zł przewidziano bowiem do rozdzielenia w przygotowywanym kolejnym konkursie: dotyczącym tworzenia lub rozwoju zaplecza badawczo-rozwojowego (służącego działalności innowacyjnej) bądź prowadzenia prac B+R w przedsiębiorstwach.

dwepd9q

Będzie to już drugi nabór na projekty tego typu. W pierwszym, przeprowadzonym w ub. roku, złożono łącznie 148 projektów. Obecnie trwa ocena formalna wniosków, między które rozdzielonych ma zostać 153,6 mln zł. W tegorocznym naborze środki na ten cel są o blisko 120 mln zł większe, a w konkursie - prócz, jak dotąd, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - mogą uczestniczyć także duże firmy.

Do konkursu będzie można zgłaszać dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy stworzenia lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i jest szansą m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń służących pracom B+R, aparatury badawczej, niezbędnej do prowadzenia badań czy np. licencji na oprogramowanie

W drugim dofinansowanie przeznaczone jest bezpośrednio na prace badawczo-rozwojowe w przedsiębiorstwach - wliczane mogą być tu koszty wynagrodzeń pracowników, ekspertów zaangażowanych w realizację danego projektu czy użytkowania aparatury i sprzętu. Projekty powinny obejmować opis prac B+R, tak przemysłowych, jak i eksperymentalno-rozwojowych.

Jak podkreślił cytowany w informacji pełniący obowiązki dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Bartosz Rozpondek, przykłady realizowanych już projektów w tym zakresie pokazują, jak szerokie może być zastosowanie tego typu wsparcia.

dwepd9q

"To badania dotyczące obsługi sieci energetycznych, inteligentne systemy wczesnego ostrzegania, zaawansowany monitoring miejski, nowoczesne źródła energii, obsługa pojazdów z napędem elektrycznym, badania pod kątem systemów zabezpieczeń w branży IT, ale także medycyna, stomatologia czy branża kosmetyczna. Wszystkie te projekty skupione są na finalnym odbiorcy - każdym użytkowniku, co jest wartością dodaną, bo służą poprawie jakości naszego życia" - zaznaczył Rozpondek.

Zgodnie ze zaktualizowanym w końcu lutego br. harmonogramie naborów wniosków na 2017 r. planowany termin ogłoszenia przez ŚCP tego konkursu to przełom marca i kwietnia br. W kwietniu w subregionach woj. śląskiego mają odbywać się poświęcone mu spotkania informacyjne.

Kolejne nabory ŚCB zamierza ogłaszać w drugiej połowie roku - jesienią przeprowadzony ma zostać drugi konkurs na wsparcie dla instytucji otoczenia biznesu (z budżetem 66,7 mln zł), natomiast w grudniu już po raz trzeci Centrum będzie zachęcało do składania projektów wdrażających innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach (z pulą 63 mln zł).

dwepd9q

Podziel się opinią

Share
dwepd9q
dwepd9q