Sławiński z RPP: stopy proc. będą dostosowywane do prognoz gosp.

Wysokość stóp procentowych jest
dostosowywana do prognoz gospodarczych, które mogą się jeszcze
zmienić. Tym samym należy brać pod uwagę zmianę poziomu stóp
procentowych - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki
Pieniężnej.

_ Stopy procentowe dostosowuje się do prognoz. Niestety musimy zakładać, że prognozy mogą się jeszcze zmienić. I tym samym stopy. Na razie trzeba tak zakładać (że stopy proc. będą obniżane - PAP) w jakiejś perspektywie _ - powiedział Sławiński w Radiu PiN.

_ Prognozy makroekonomiczne, również dla Polski, potwierdzają to, że recesja w gospodarce globalnej dopiero się zaczyna. Naturalną rzeczą w trakcie silnej niestety i zapowiadającej się na długotrwałą dekoniunkturę jest łagodzenie polityki pieniężnej po to, żeby gospodarka miała większe szanse wrócić za jakiś czas na ścieżkę potencjalnego wzrostu _ - dodał.

Sławiński, komentując środową decyzję RPP, która obniżyła stopy procentowe o 25 pb. ocenił, że wpływ na nią miały zaburzenia na rynkach walutowych.

_ Sama skala obniżki jest mała w relacji do tego, co widzimy w prognozach makroekonomicznych, ze względu na te zaburzenia, które miały miejsce na rynkach walutowych krajów wschodzących przez ostatnie kilka tygodni, trwająca nieustannie spekulacja na spadek kursów krajów wschodzących _ - powiedział.

Na pytanie, czy gdyby złoty nie osłabił się znacznie w przeciągu ostatnich tygodni obniżka mogłaby być większa Sławiński stwierdził, że "tak można powiedzieć, ponieważ zwiększona zmienność złotego stwarza ryzyko, że to zjawisko być może jeszcze jakiś czas się utrzyma".

_ Niska obniżka brała się stąd, że jest duża zmienność złotego i jest ryzyko, że to zjawisko może dalej mieć miejsce. Zmiany stóp procentowych w tej sytuacji to nie jest przyczyna do spekulacji na spadek kursu, tylko wyłącznie pretekst. Im większa obniżka, tym większy pretekst _ - dodał.

Sławiński poinformował, że RPP bierze pod uwagę kwestię obniżki stopy rezerwy obowiązkowej.

_ Bank centralny, co z wypowiedzi naszych można wyczytać, taką zmianę (stopy rezerwy obowiązkowej - PAP) bierze pod uwagę, ale to będzie zależało od dynamiki zmian na międzybankowym rynku pieniężnym _ - powiedział.

_ Za stwierdzeniem - obniżka rezerw obowiązkowych - jest stwierdzenie +zwiększajmy płynność na międzybankowym rynku pieniężnym+. (...) Jest nadmiar płynności na międzybankowym rynku pieniężnym i to się nie zmieniło _- powiedział.

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanserpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)