Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu
Sławomir Skrzypek, szef Narodowego Banku Polskiego oraz Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu, który w sobotę rano rozbił się w Smoleńsku.
10.04.2010 | aktual.: 10.04.2010 21:52
"Poruszony ogromem tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku Zarząd Narodowego Banku Polskiego oddał hołd pamięci wszystkim ofiarom katastrofy, w której - w świetle dostępnych informacji - zginęli m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką oraz Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Stanisław Skrzypek" - podał w komunikacie NBP.
Bank centralny poinformował, że zgodnie z ustawą o NBP obowiązki Prezesa banku centralnego objął pierwszy zastępca prezesa Piotr Wiesiołek.
"Narodowy Bank Polski funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje wszystkie ustawowe zadania banku centralnego" - czytamy w informacji NBP.
Sławomir Skrzypek urodził się w 1963 r. Był absolwentem kilku uczelni w tym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Wisconsin – La Crosse oraz Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Podczas swojej kariery zawodowej był zajmował się m.in. kontrolą finansową struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego w NIK, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PTE EPOKA SA. W latach 1997-2000 sprawował funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Był członkiem Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ SA. W latach 2001-2002 był członkiem Zarządu PKP SA.
W latach 2002-2005 był Zastępcą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski. A od grudnia 2005 r. był wiceprezesem Zarządu PKO BP SA, a od września 2006 r. dodatkowo pełnił obowiązki prezesa Zarządu PKO BP SA. Od maja 2006 r. sprawował funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP SA.
W styczniu 2007 roku został powołany na stanowisko prezesa NBP.
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Obejmuje on obowiązki po złożeniu wobec Sejmu przysięgi.
Więcej na temat katastrofy w Smoleńsku w serwisie wiadomosci.wp.pl »