Trwa ładowanie...

Słupy z prądem na działce. Zakład energetyczny musi ci zapłacić

Ważna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca działek, przez które od wielu lat przebiegają linie energetyczne. Właściciele nieruchomości mogą się ubiegać o wynagrodzenie.

Słupy z prądem na działce. Zakład energetyczny musi ci zapłacićŹródło: Shutterstock.com
d3ynxjx
d3ynxjx

Jak pisze "Rzeczpospolita", we wtorek Sąd Najwyższy podjął bardzo ważną uchwałę dotyczącą działek, przez które od wielu lat przebiegają linie lub na których znajdują się inne urządzenia energetyczne, które powstały przed 1990 r. Właściciele tych nieruchomości wciąż mogą się ubiegać o ustanowienie służebności przesyłu i wypłatę wynagrodzenia z tego tytułu. Są tysiące takich przypadków.

Z pytaniem do SN zwrócił się Sąd Okręgowy w Toruniu. Jak podaje dziennik, trafiła tam sprawa rolnika, przez którego część działki przebiega linia wysokiego napięcia. Wystąpił więc o ustanowienie służebności przesyłu i wynagrodzenie w wysokości 94,1 tys. zł.

Ceny nieruchomości: jest drogo, będzie jeszcze drożej

Według SN nabycie przez przedsiębiorstwo państwowe (poprzednika obecnego zakładu energetycznego, który przejął infrastrukturę energetyczną) własności urządzeń na nieruchomościach należących do Skarbu Państwa nie spowodowało uzyskania przez to przedsiębiorstwo z mocy prawa służebności gruntowej.

Jak pisze "Rzeczpospolita", wciąż podstawowym sposobem powstania służebności jest umowa albo orzeczenie sądowe. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest nabycie tego prawa przez zasiedzenie, ale i tu trzeba spełnić określone przesłanki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ynxjx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ynxjx