Solorz-Żak zastawił do 30 VI 2011 roku akcje Cyfrowego Polsatu w celu ugodowego zakończenia sporów
17.12. Warszawa (PAP) - Spółka Polaris Finance, której głównym udziałowcem jest Zygmunt Solorz-Żak, do 30 czerwca 2011 roku ustanowiła zastaw na akcjach Cyfrowego Polsatu na rzecz...
17.12. Warszawa (PAP) - Spółka Polaris Finance, której głównym udziałowcem jest Zygmunt Solorz-Żak, do 30 czerwca 2011 roku ustanowiła zastaw na akcjach Cyfrowego Polsatu na rzecz Vivendi, Deutsche Telekom, obligatariuszy Elektrimu oraz Skarbu Państwa, aby ugodowo zakończyć spór dotyczący własności udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej - poinformował PAP biznesmen w przesłanym oświadczeniu.
"W celu ugodowego zakończenia sporów dotyczących własności udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej spółka Polaris Finance, której jestem głównym udziałowcem, ustanowiła zastaw na akcjach Cyfrowego Polsatu na rzecz Vivendi, Deutsche Telekom, obligatariuszy Elektrim oraz Skarbu Państwa RP. Akcje Cyfrowego Polsatu stanowią zabezpieczenie wykonania zobowiązań niefinansowych wynikających z ugody zawartej w dniu 15 grudnia 2010 roku, która kończy wieloletnie spory dotyczące praw do udziałów PTC" - powiedział cytowany w oświadczeniu Solorz-Żak.
"Ustanowienie zastawu ma charakter czasowy - do dnia 30 czerwca 2011 roku. Jeżeli zobowiązania zostaną wykonane wcześniej wówczas zastawy zostaną niezwłocznie zniesione. Decyzja o ustanowieniu tego zastawu ma charakter czysto formalny i w żaden sposób nie zmienia mojego zaangażowania w Cyfrowy Polsat. Nadal niezmiennie będę wspierał rozwój tej spółki i jej plany na przyszłość" - dodał.
Solorz-Żak poprzez Polaris Finance kontroluje 65,2 proc. akcji Cyfrowego Polsatu.
W środę Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunt Solorz-Żak i wierzyciele Elektrimu podpisali ugodę, która kończy wieloletni spór o prawa do udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej. W ramach porozumienia Vivendi otrzyma 1,25 mld euro i zrzeknie się praw do PTC, a Deutsche Telekom będzie uznany za jedynego właściciela PTC.
Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że Vivendi i Deutsche Telekom zrzekną się też swoich roszczeń wobec polskiego Skarbu Państwa, a Elektrim, będący dłużnikiem Skarbu Państwa, zapłaci na jego rzecz 389,9 mln zł.
Ewa Pogodzińska (PAP)
epo/ gor/