Sosnowiec/ Kolejne firmy technologiczne na terenie dawnej kopalni
Kolejne innowacyjne firmy, działające m.in. w branżach informatycznej i energetycznej, ulokowały swoje siedziby w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Otwarty niespełna cztery lata temu Park mieści się na terenie zamkniętej w końcu lat 90. ub. wieku kopalni Niwka-Modrzejów.
Dla przedstawicieli Parku kolejne firmy lokujące tu swoje przedsięwzięcia są dowodem, że ożywienie zdegradowanego pogórniczego terenu przynosi oczekiwane efekty - jednym z celów projektu było właśnie przyciągnięcie firm innowacyjnych i zajmujących się zaawansowanymi technologiami.
Obecnie w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym działa w sumie 13 firm, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 4,5 tys. m kw. Nowi lokatorzy to spółki Almar IT i GF Projekt, pracownia projektowa Górnik Architekci oraz Sosnowiecka Sieć Szerokopasmowa. Wkrótce spodziewane są kolejne spółki.
"W ostatnim czasie mamy spore zainteresowanie powierzchniami Parku. Wkrótce wprowadzi się kolejne, bardzo interesujące i perspektywiczne przedsiębiorstwo, mocno zaangażowane w prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz wdrażanie na jej podstawie innowacji produktowych i procesowych" - poinformowała w piątek dyrektor Parku Monika Zając.
Jeden z nowych lokatorów Parku, spółka Almar IT, specjalizuje się w autorskim oprogramowaniu do zarządzania stacjami paliw. Tworzone przez specjalistów rozwiązania umożliwiają m.in. kontrolę i zarządzanie stacją (także bezobsługową), sterowanie jej automatyką (chodzi np. o dystrybutory i zbiorniki), zarządzanie magazynem, prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów, obsługę urządzeń fiskalnych, raportowanie itp.
W sosnowieckim Parku firma zamierza pracować nad platformą handlową do centralnego zarządzania gospodarką magazynową różnych podmiotów, ale tak, by zachować ich autonomiczność i poufność informacji.
Do biur na pogórniczym terenie wprowadziła się także Sosnowiecka Sieć Szerokopasmowa, dająca dostęp do sieci operatorom telekomunikacyjnym. Inni nowi lokatorzy to GF Projekt oraz pracownia projektowa Górnik Architekci. Firmy te zajmują się m.in. projektami instalacji odsiarczania spalin dla energetyki oraz kompleksowym projektowaniem inwestycji, nie tylko energetyce, ale także np. w przemysłach farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym i motoryzacji.
Na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego gruntownie zmodernizowano i zaadaptowano dwa pokopalniane obiekty - dawną dyspozytornię kopalni oraz siedzibę dawnego zespołu bhp. Samorząd Sosnowca chętni widzi w Parku firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii, np. w branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, spożywczej czy technologicznej. W tych specjalizacjach Sosnowiec jest w stanie zapewnić dobre kadry w oparciu o działające w mieście uczelnie.