Trwa ładowanie...
d2thm6i

Southwest Airlines

Najnowsze informacje
Southwest Airlines to jeden z największych amerykańskich przewoźników Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Southwest Airlines to amerykańskie linie lotnicze, zaliczane do najważniejszych krajowych przewoźników.

Historia

Linie lotnicze powstały w 1967 roku w ramach spółki Air Southwest Co. Ich założycielami byli Rollin King i Herb Kelleher. Przeznaczeniem linii było wykonywanie połączeń lotniczych wewnątrz stanu Teksas. Po pewnych zawirowaniach prawnych w 1971 roku pod nazwą Southwest Airlines Co. uruchomiono pierwsze połączenia między Dallas a Houston oraz Dallas a San Antonio. W tym czasie kompania dysponowała trzema samolotami typu Boeing 737-200.

W latach 1971-1972 Southwest Airlines odnosiły straty, dlatego sprzedano jedną z czterech maszyn, a wszystkie trasy, bez zmian w częstotliwości realizowano za pomocą trzech. W ten sposób narodziła się zasada „dziesięciominutowej zmiany”, którą linie stosowały przez kilka kolejnych lat. Polegała ona na przygotowaniu samolotu do kolejnego lotu właśnie w 10 minut.

Pod koniec lat 70. rozszerzono siatkę połączeń Southwest Airlines o 11 nowych połączeń w granicach Teksasu oraz do Nowego Orleanu. W latach 80. linie latały już do Tulsy, Oklahomy i Albuquerque, a później również do Kansas City, Phoenix, Las Vegas i miast Kalifornii. W 1985 roku spółka Southwest Airlines nabyła akcje linii Muse Air, a przemianowawszy je na TranStar Airlines, sprzedała dwa lata później kompanii Texas Air.

W latach 90. Southwest Airlines otworzyły się na kierunki na wschodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Działalność

W 2017 roku linie Southwest Airlines zadeklarowały realizację 101 tras do portów lotniczych w 41 stanach, Portoryko, Meksyku, a także mniejszych państw Ameryki Środkowej i na Wyspy Karaibskie.

Southwest Airlines to oficjalny sponsor czterech drużyn baseballowych: Baltimore Orioles, Milwaukee Brewers, San Diego Padres i Texas Rangers. Poza tym sponsoruje pięć ekip NBA: Denver Nuggets, Houston Rockets, Indiana Pacers, Orlando Magic oraz Phoenix Suns. Southwest Airlines wspiera również football amerykański, sponsorując Baltimore Ravens, a także co roku największe wydarzenie w tej dziedzinie sportu – Super Bowl.

Obecnie Southwest Airlines nie współpracują z żadnymi liniami lotniczymi. W przeszłości jednak doszło do kooperacji z Icelandairem na trasach łączących niektóre miasta amerykańskie z europejskimi. Współpraca trwała od 1997 do 2007 roku. Poza tym kompania Southwest Airlines współdziała z ATA Airlines w ramach tzw. codeshare, dzięki czemu mogła realizować loty na Hawaje, do Waszyngtonu i Nowego Jorku. Innymi liniami, z którymi nawiązała współpracę były WestJet Airlines, Volaris oraz AirTran Airways. W ostatnim przypadku kooperację zakończyło wcielenie AirTran do Southwest w 2014 roku.

W ramach uznania dla 26-letniej współpracy z siecią parków wodnych SeaWorld dwa samoloty linii zostały przemalowane, tak by przypominały orki.

Linie Southwest Airlines należą do programu Honor Flight Network, w ramach którego oferują starszym i chorym weteranom loty w miejsca upamiętnienia poszczególnych działań wojennych prowadzonych przez Stany Zjednoczone.

Flota

Southwest Airlines dysponuje potężną flotą złożoną z 690 samolotów marki Boeing. Zdecydowaną większość stanowi model 737-700. Poza tym linie latają Boeingami 737-800 i Boeingami 737 MAX 8. Średni wiek floty Southwest Airlines wynosi 10,6 lat.

Siedziba i zarząd

Siedzibą linii lotniczych Southwest Airlines jest Dallas, a lotniskiem macierzystym Dallas Love Field. Głównym hubem kompanii jest port lotniczy Las Vegas-McCarran oraz kilka innych lotnisk amerykańskich, między innymi w Oakland, Baltimore czy Atlancie. Na czele zarządu linii stoi Gary C. Kelly.

Notowania na giełdzie

Linie lotnicze Southwest Airlines notowane są na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Akcje warte są 58,80 dolarów amerykańskich (stan na październik 2017). Kompania wyceniana jest na 20,4 mld dolarów, a jej kapitał zakładowy w 2016 roku wynosił 8,4 mld dolarów.

d2thm6i
d2thm6i
d2thm6i
d2thm6i