Spadek wydobycia ropy i gazu mniejszy niż przewidywano
Wydobycie ropy i gazu w brytyjskiej strefie Morza Północnego spadło w 2013 roku o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku, czyli znacznie mniej niż prognozowany spadek o 22 proc. - poinformowała organizacja branżowa Oil & Gas UK.
26.02.2014 11:40
W 2013 roku średnie wydobycie ropy i gazu wyniosło w Wielkiej Brytanii 1,43 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, czyli o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Tymczasem latem zeszłego roku Oil & Gas UK, organizacja zrzeszająca spółki działające w brytyjskim sektorze poszukiwań i wydobycia węglowodorów, prognozowała spadek wydobycia nawet o 22 proc.
Według organizacji, ograniczenie spadku wydobycia było możliwe dzięki większemu naciskowi spółek na poprawę efektywności wydobycia. W efekcie spadek wydobycia był w zeszłym roku najmniejszy od trzech lat.
Organizacja przestrzega jednak, że nie oznacza to przełamania niekorzystnego trendu w wydobyciu ropy i gazu na brytyjskim szelfie. Zauważa, że w zeszłym roku wykonano tam zaledwie 15 odwiertów poszukiwawczych, co może zapowiadać kolejne załamanie w zakresie wydobycia węglowodorów. Oil & Gas UK używa nawet określenia "największe wyzwanie dla brytyjskiego sektora naftowego od 50 lat".
Według organizacji dalszy brak postępów w pracach poszukiwawczych może doprowadzić do spadku nakładów inwestycyjnych w brytyjski sektorze upstream z 13 mld funtów w 2013 roku do 7 mld funtów w 2016 lun 2017 roku.
Zdaniem organizacji niezbędnym warunkiem do powstrzymania prognozowanego odpływu inwestycji jest rozszerzanie ulg podatkowych dla firm zainteresowanych eksploatacją coraz trudniej dostępnych, a co za tym idzie droższych złóż. Już w 2014 roku połowa nakładów inwestycyjnych ma zostać przeznaczona właśnie na projekty objęte ulgami podatkowymi.
Według organizacji działające na brytyjskim szelfie spółki planują zainwestować w projekty wydobywcze w najbliższych latach 39 mld funtów. Kolejne 35 mld funtów może zostać przeznaczone na zagospodarowanie mniejszych projektów, które najbardziej cierpią na spadającej ekonomice wydobycia. To właśnie te projekty powinny, zdaniem organizacji, otrzymać kolejne ulgi podatkowe. Inaczej ich zagospodarowanie może okazać się nieopłacalne a pieniądze przeznaczone na te projekty zostaną zainwestowane w innych rejonach świata.
Według Oil & Gas UK w 2014 roku wydobycie ropy i gazu będzie wynosić pomiędzy 1,4 a 1,5 mln baryłek dziennie. Do 2018 roku ma ono wzrosnąć do poziomu 1,7 mln baryłek dziennie.