Spadki na giełdzie po tygodniu wzrostów

Czwartek przyniósł na giełdach w Stanach Zjednoczonych korektę po tygodniu spadków i ustanowieniu przez indeksy rocznych maksimów. Liderami zniżek były spółki paliwowe; zyskiwały niektóre spółki technologiczne.

Spadki na giełdzie po tygodniu wzrostów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.11.2009 | aktual.: 13.11.2009 06:38

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,92 proc. do 10.197,09 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował 0,83 proc. do 2.149,02 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 1,03 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.087,23 pkt.

Na spadki miał równiez wpływ silny dolar, który zaważył na kursach akcji spółek z sektora towarowego.

Spadek kursów akcji firm paliwowych to efekt raportu Departamentu Energii, z którego wynika, że amerykańscy konsumenci ograniczyli swoje wydatki na ropę i gaz. Na spadki w tym sektorze miał również wpływ niski kurs dolara.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,762 mln baryłek, czyli o 0,52 proc., do 337,7 mln baryłek. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów ropy o 1 mln baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,6 mln baryłek, czyli o 1,23 proc., do 210,8 mln baryłek. Analitycy spodziewali się ich spadku o 0,35 mln baryłek.

Rosły kursy akcji firm technologicznych. To reakcja na informacje, że Hewlett Packard uzgodnił warunki przejęcia za 2,7 mld USD firmy 3Com Corp i że Intel Corp. zapłaci 1,25 mld USD firmie Advanced Micro Devices w ramach postępowania ugodowego.

Akcje 3Com rosły w ciągu dnia o ponad 30 proc., Hewlett Packarda spadł niespełna 1 proc. Advanced Micro podrożał ponad 20 proc., a kurs akcji Intela nie zmienił się.

Rynek spekuluje, że teraz najbardziej prawdopodobnymi firmami do przejęcia z sektora nowych technologii są JDS Uniphase i Broadcom. Ich kursy w ostatnich dniach dynamicznie rosły.

Lepsze od oczekiwań wyniki za trzeci kwartał podała największa na świecie sieć detaliczna Wal-Mart Stores Inc. Zanotowała ona zysk netto na poziomie 84 centów na akcję, podczas gdy analitycy spodziewali się zysku rzędu 81 centów.

Wal-Mart Stores przewiduje, iż jego całoroczny zysk w 2009 wyniesie między 3,57 a 3,61 USD na akcję. Wcześniej prognozowano przedział 3,50-3,60 USD na akcję.

Wyniki Wal-Mart nie miały jednak większego wpływu na notowania spółki na giełdzie. Jej akcje zdrożały w ciągu dnia tylko o 1 proc.

Jednak wyniki Wal-Martu pogorszyły nastroje na Wall Street, zostały bowiem odczytane jako wyraz zachowawczej, oszczędnej postawy konsumentów i wpłynęły na spadek kursu firm zajmujących się sprzedażą detaliczną.

Nie zmienił się kurs akcji firmy Kohl's Corp., która dzięki wzrostowi sprzedaży zanotowała zwyżkę kwartalnego zysku netto o 21 proc.

O ponad 3 proc. potaniały akcje Applied Materials, mimo że spółka pokazała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne na poziomie przychodów i zysków oraz zapowiedziała redukcję zatrudnienia. Dodatkowo przedstawiciele firmy spodziewają się, że w 2010 roku sprzedaż wzrośnie o 30 proc.

O prawie 13 proc. poszły w dół akcje Brocade. To efekt obniżenia rekomendacji dla spółki przez analityków z kilku banków inwestycyjnych.

Po sesji swoje wyniki za trzeci kwartał podadzą m.in. Walt Disney i Nordstrom.

Z otoczenia makroekonomicznego inwestorzy poznali w czwartek najnowsze dane z rynku pracy i nieruchomości.

Departament Pracy poinformował, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 12 tys., do 502 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 510 tys. wobec 512 tys. poprzednio przed korektą. Średnia czterotygodniowa spadła do 519.750 z 524.250.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 139 tys. i wyniosła 5,631 mln w tygodniu, który skończył się 31 października. Analitycy spodziewali się 5,700 mln osób.

Wzrósł, o 3,2 proc. w tygodniu zakończonym 6 listopada, indeks wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Tydzień temu indeks wzrósł o 8,2 proc.

Zdaniem analityków, amerykańskie giełdy po okresie mocnych wzrostów wejdą teraz w fazę konsolidacji.

Źródło artykułu:PAP
nasdaqusas&p500
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także