Trwa ładowanie...
d4k4n2p

Spadki na światowych giełdach

Wczorajszą sesję amerykańską główne indeksy giełdowe zakończyły na minusach. Dow Jones na zamknięciu zniżkował o 1,96%, co było największym spadkiem indeksu od dwóch tygodni. S&P 500 natomiast kończył sesję ze stratą na poziomie -2,21%, schodząc poniżej poziomu 1000 pkt.
Share
d4k4n2p

Powodem zniżek mogła być plotka o rzekomym bankructwie jednego z dużych banków. Pogłoski te okazały się nieprawdą, początkowe pogorszenie nastrojów było jednak wystarczająco silne, by pociągnąć za sobą w dół cały rynek. Traciły przede wszystkim walory spółek finansowych – wśród spółek indeksu DJIA największą zniżkę zanotował kurs Citigroup – o 9%, zaś ze spółek z S&P najmocniej spadały notowania AIG – aż o 21%. Sentymentu inwestycyjnego na rynku nie zdołał poprawić nawet wczorajszy bardzo dobry odczyt amerykańskiego indeksu ISM dla przemysłu, który wzrósł z poziomu 48,9 pkt do 52,9 pkt, przekraczając granicę 50 pkt oddzielającą recesję od ekspansji. Wczorajsza sesja za Oceanem potwierdza regułę, iż wrzesień nie jest przeważnie dobrym miesiącem na giełdach.

Przeceny na giełdach amerykańskich wpłynęły na pogorszenie nastrojów również na parkietach azjatyckich. Japoński Nikkei 225 na zamknięciu zniżkował o 2,37%, południowokoreański KOSPI o 0,61%, a Hang Seng z Hong Kongu tracił 1,76%. Dobre dane makroekonomiczne z USA tutaj także nie poprawiły nastrojów. Jedynym broniącym się przed spadkami indeksem był chiński Shanghai Composite, który na koniec sesji rósł o 1,16%.

W ślad za giełdami z innych kontynentów poszły także giełdy europejskie, które dzisiejszą sesję rozpoczęły od spadków – już trzeci dzień z rzędu. Ok. godz. 11.00 FTSE 250 tracił na otwarciu 1,23%, DAX 0,62%, a CAC 40 zniżkował o 0,51%. Rodzimy WIG 20 w tym czasie sesji wykazywał stratę na poziomie 1,93%.

Z dzisiejszych informacji makroekonomicznych na notowania na światowych giełdach może wpłynąć publikacja sierpniowego raportu ADP o 14.15, dotyczącego amerykańskiego rynku pracy.

Jarosław Fronczak
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d4k4n2p

Podziel się opinią

Share
d4k4n2p
d4k4n2p