Trwa ładowanie...
pociąg
+1
17-09-2018 14:29

SPD walczy o szybsze połączenia kolejowe z Polską

Pociąg specjalny z niemieckimi parlamentarzystami pokonał w niedzielę trasę z Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina w rekordowym czasie 94 min. Akcję zorganizowała SPD walcząca o szybsze połączenia kolejowe z Polską.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

SPD walczy o szybsze połączenia kolejowe z PolskąŹródło: Getty Images
d13kzxd
d13kzxd

Obecnie podróż koleją ze stolicy Niemiec do Gorzowa trwa w zależności od połączenia od 132 do 170 minut – podał w poniedziałek niemiecki dziennik „Tagesspiegel”.

Dotychczasowy rekord pochodził z roku 1939. Na przejechanie tej trasy pociąg potrzebował wówczas 99 minut.

Berlińska SPD od lat zabiega o rozbudowę sieci kolejowej między Niemcami a Polską i skrócenie czasu przejazdów. „Warunkiem współpracy jest możliwość (szybkiego) dotarcia do partnera” – powiedziała jedna z uczestniczek podroży, posłanka SPD do lokalnego parlamentu Berlina Uelker Radziwill. Jak podkreśliła, Gorzów i Zielona Góra są „dwoma dużymi miastami sąsiadującymi z Berlinem”.

d13kzxd

Blisko 30 lat po upadku muru berlińskiego i 14 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej połączenia kolejowe z Polską są nadal niewystarczające – ocenia „Tagesspiegel”.

SPD chce drugiego toru do Gorzowa

Gazeta cytuje eksperta SPD do spraw transportu kolejowego Juergena Muracha: „Walczymy o budowę drugiego toru na trasie Ostbahn (Kolei Wschodnia)”. Istniejący do 1945 roku drugi tor na tej trasie został zdemontowany po wojnie przez okupacyjne władze sowieckie.

Według „Tagesspiegla” niemieccy parlamentarzyści mogli się na własne oczy przekonać, że trasy kolejowe po stronie polskiej są „intensywnie odnawiane, elektryfikowane i rozbudowywane”.

Brak politycznej woli?

„Po stronie niemieckiej brak jest politycznej woli” – ocenia gazeta. Pewne nadzieję na poprawę sytuacji stworzył polsko-niemiecki szczyt kolejowy w czerwcu w Poczdamie. Zdaniem SPD rozbudowa połączeń między Polską a Niemcami blokowana jest przez kierowane przez bawarską CSU niemieckie ministerstwo transportu.

Po spotkaniu w stolicy Brandenburgii obie strony zapowiedziały powstanie do 2025 roku na niemieckim odcinku trasy Berlin-Szczecin drugiego toru. Planowana jest też elektryfikacja tej trasy. Poprawa ma też nastąpić także na trasach Berlin-Kraków i Berlin-Warszawa.

d13kzxd

SPD podkreśliła w opublikowanym w ubiegłym tygodniu komunikacie, że podroż pociągiem specjalnym do Gorzowa i Zielonej Góry zorganizowana została z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d13kzxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13kzxd