Specjalny dodatek dla rowerzystów. Polacy mogą pomarzyć
Belgijscy pracownicy zatrudnieni w sektorze prywatnym mogą ubiegać się o zwrot kosztów za dojazd do miejsca pracy rowerem. Średnio jest to około 47 euro miesięcznie.
Z ankiety przeprowadzonej przez firmę HR Acerta wynika, że w Belgii co szósty pracownik zatrudniony w sektorze prywatnym otrzymuje od pracodawcy zwrot kosztów za dojazdy rowerem do pracy.
Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych pochodzących od 320 tys. pracowników zatrudnionych u 37 tys. pracodawców z sektora prywatnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyszłość bez aut spalinowych. Co czeka polskie fabryki? "Na świecie trwa walka"
W Belgii płacą za jazdę rowerem do pracy
Od maja beligijscy pracownicy, którzy dojeżdżają do pracy rowerem, mogą otrzymywać od pracodawców zwrot kosztów w wysokości 27 centów, czyli ok. 21 groszy za każdy przejechany kilometr. Zwrot ten jest możliwy dzięki porozumieniu zawartemu w Krajowej Radzie Pracy.
W okresie od maja do lipca 2023 r. dodatek rowerowy od pracodawcy otrzymało w sumie 16,65 proc. pracowników i jego średnia kwota wyniosła około 47 euro miesięcznie.
Koszty dojazdu do pracy w Polsce
W Polsce ulga dla osób zatrudnionych poza miejscem zamieszkania jest wliczana w koszty uzyskania przychodu i można je odliczyć, zmniejszając podstawę opodatkowania.
Pracownicy, którzy spełnią określone warunki ustawowe, mogą rozliczyć koszty dojazdu do pracy. PIT nie może jednak uwzględniać całkowitych wydatków tego rodzaju, a jedynie mieszczące się w limitach.
Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT obowiązują następujące: 250 zł miesięcznie w przypadku pracowników miejscowych, którzy pracują w miejscowości zamieszkania, 300 zł miesięcznie w przypadku zatrudnionych dojeżdżających do pracy z innej miejscowości.