Trwa ładowanie...

Specjalny dodatek dla rowerzystów. Polacy mogą pomarzyć

Belgijscy pracownicy zatrudnieni w sektorze prywatnym mogą ubiegać się o zwrot kosztów za dojazd do miejsca pracy rowerem. Średnio jest to około 47 euro miesięcznie.

Zwrot za dojazd do pracy w Belgii wynosi 27 centów za przejechany kilometrZwrot za dojazd do pracy w Belgii wynosi 27 centów za przejechany kilometrŹródło: Getty Images, fot: Ola@Dusegard.se
dhzeb6s
dhzeb6s

Z ankiety przeprowadzonej przez firmę HR Acerta wynika, że w Belgii co szósty pracownik zatrudniony w sektorze prywatnym otrzymuje od pracodawcy zwrot kosztów za dojazdy rowerem do pracy.

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych pochodzących od 320 tys. pracowników zatrudnionych u 37 tys. pracodawców z sektora prywatnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przyszłość bez aut spalinowych. Co czeka polskie fabryki? "Na świecie trwa walka"

W Belgii płacą za jazdę rowerem do pracy

Od maja beligijscy pracownicy, którzy dojeżdżają do pracy rowerem, mogą otrzymywać od pracodawców zwrot kosztów w wysokości 27 centów, czyli ok. 21 groszy za każdy przejechany kilometr. Zwrot ten jest możliwy dzięki porozumieniu zawartemu w Krajowej Radzie Pracy.

dhzeb6s

W okresie od maja do lipca 2023 r. dodatek rowerowy od pracodawcy otrzymało w sumie 16,65 proc. pracowników i jego średnia kwota wyniosła około 47 euro miesięcznie.

Pracownicy, którzy spełnią określone warunki ustawowe, mogą rozliczyć koszty dojazdu do pracy. PIT nie może jednak uwzględniać całkowitych wydatków tego rodzaju, a jedynie mieszczące się w limitach.

Zgodnie z art. 22 ustawy o PIT obowiązują następujące: 250 zł miesięcznie w przypadku pracowników miejscowych, którzy pracują w miejscowości zamieszkania, 300 zł miesięcznie w przypadku zatrudnionych dojeżdżających do pracy z innej miejscowości.


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhzeb6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzeb6s