Trwa ładowanie...
d18lj4h
Gospodarka

Spokojna piątkowa sesja zapowiedzią trendu bocznego?

W obawie przed zbyt wielką zmiennością kursu w dniu wygasania kontraktów grudniowych, GPW wyjątkowo w piątek ograniczyła widełki górne i dolne dla spółek z WIG20 do +/- 5%.
Share
d18lj4h

Sam początek sesji mógł sugerować, że nie było to działanie bezpodstawne. WIG startował ok. -0,5%, by po 30 minutach już zyskiwać 0,5%, a po kolejnych 10 wrócić do poziomów otwarcia. Potem sytuacja się uspokoiła i przy znikomej aktywności, trwało wyczekiwanie na ostatnie godziny handlu. W tym czasie na parkietach europejskich przeważał negatywny sentyment, indeksy z Londynu, Frankfurtu czy też Paryża zniżkowały nawet ponad -2%. Sytuacja zaczęła się stopniowo poprawiać, gdy coraz bardziej prawdopodobna stawała się możliwość pomocy dla amerykańskiego sektora motoryzacyjnego. Ostatecznie, w późnych godzinach popołudniowych, okazało się, że administracja prezydenta Busha wesprze spółki samochodowe 17,4 mld dol., wydzielonymi z funduszy TARP (plan Paulsona). Trochę nieoczekiwanie po 14:00 na GPW ożywiła się strona popytowa i od tego momentu obserwowaliśmy nerwowe ruchy wykresu WIG-u, ale wszystko przy niewielkiej, ustalonej rano, około jednoprocentowej zmienności. Wyraźnie za to rosły obroty, na koniec notowań
osiągnęły bardzo dobry jak na ostatni okres wynik, prawie 1,5 mld zł. na całym rynku. WIG zamykał się -0,6%, WIG20 -0,7%, sesja „podwyższonego ryzyka” okazała się dość spokojną, głównie dzięki stronie popytowej, która dość szybko się uaktywniała. W trakcie dnia ukazały się statystyki dotyczące TFI, mówiące o wyraźnym spadku umorzeń w listopadzie. Takie wiadomości pozwalają z nieco większym optymizmem patrzeć na przyszłość rynku akcji po przerwie świątecznej.

 Wykres indeksu WIG
Źródło: Wykres indeksu WIG

Piątkowa sesja była przebiegała pod znakiem zapytania odnośnie kształtowania się indeksu WIG20 w związku z terminem wygasania kontraktów terminowych. Rynek oczekiwał także przełożenia się dużej liczby pozycji krótkich na FW20Z08 będących w posiadania jednego podmiotu na spadek indeksu WIG. Kształtowanie się indeksu na piątkowej sesji pozytywnie zaskoczyło uczestników obrotu, tracąc do czwartkowego zamknięcia jedynie 0,63%. W najbliższym czasie można spodziewać się trendu bocznego między 25651pkt. a 28623 pkt. Przełamanie linii wsparcia 25651 oraz dalsze przebicie 24844 może dać w efekcie sygnał do podążania do minimum z 27.10.br na poziomie 24119. Średnia krocząca oraz wskaźnik RSI sugeruje poruszanie się indeksu WIG w tunelu ze wskazaniem na jego nieznaczny wzrost na najbliższych kilku sesjach.

BM Banku BPH

d18lj4h

Podziel się opinią

Share
d18lj4h
d18lj4h