Spokojniej na rynku złotego
W trakcie godzin nocnych opublikowane zostało tempo wzrostu PKB Chin, który w I kwartale zwiększył się tylko o 6,1% k/k.
16.04.2009 | aktual.: 16.04.2009 10:19
W trakcie godzin nocnych opublikowane zostało tempo wzrostu PKB Chin, który w I kwartale zwiększył się tylko o 6,1% k/k.
Słowo „tylko” nie jest tu nadużyciem, gdyż dzisiejszy odczyt jest najniższy na przestrzeni ostatnich 10 lat, natomiast konsensus rynkowy zakładał wartość na poziomie 6,2%. Tak relatywnie słaby rozwój kraju cieszącego się statusem „azjatyckiego tygrysa” jest pochodną gwałtownie słabnącego eksportu, co jest bezpośrednio związane z kryzysem w wymianie handlu międzynarodowego. Wczoraj inwestorzy za Oceanem kończyli dzień w dobrych humorach, tamtejsze indeksy bowiem wzrastały o przeszło 1%. Bardziej „chłodną” kalkulacją przy inwestycjach wykazywali się inwestorzy w Azji, gdyż handel zakończono na kosmetycznych plusach. Parze EUR/USD nie udało się sforsować poziomu 1,3300, co sprowokowało ruch na południe, poniżej poziomu 1,3200. Dzisiaj poznamy bilans handlu zagranicznego Eurolandu (prog. -3,5 miliarda EUR). Popołudniu przeniesiemy się do USA, gdzie światło dzienne ujrzy indeks nastroju Uniwersytetu Michigan, natomiast wieczorem swoje publiczne wystąpienie zanotuje szef FED, Ben Bernanke.
O godzinie 08.14 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3198 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: wciąż bez jednoznacznego rozstrzygnięcia. Niedźwiedzie (zwolennicy mocniejszego dolara) nie zdołały w sposób trwały zejść poniżej bariery wsparcia 1,3150 – 1,3170. Skuteczna obrona tego miejsca charakterystycznego uzupełniona o skalę i dynamikę dwóch prób podbicia cen w odniesieniu do ostatnich godzin sygnalizuje, że potencjał wzrostowy nadal jest. Najbliższy opór wyrysować można na wysokości 1,3250 – 1,3270. Wyjście kursu powyżej tego obszaru będzie w stanie otworzyć drogę na wzrosty z zasięgiem na okolice figury 1,3400. Zanegowaniem pro wzrostowego scenariusza byłby spadek cen poniżej 1,3090.
RYNEK KRAJOWY
Po euforycznej reakcji na rynku złotego związanej z przystąpieniem Polski do elastycznej linii kredytowej (Flexible Credit Line) zaoferowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, przyszedł czas na względną stabilizację. I tak EUR/PLN oscyluje poniżej poziomu 4,2800, natomiast para USD/PLN balansuje w rejonach 3,2500. Wczoraj po udanym finiszu na GPW, główny jej indeks WIG20 zdołał wyjść na zieloną stronę rynku, kończąc dzień poniżej psychologicznego oporu zlokalizowanego na poziomie 1800 punktów. Dzisiaj z rodzimej gospodarki poznamy marcową dynamikę przeciętnego wynagrodzenia (prog. 4,1% r/r) oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw za ten sam okres (prog. -0,8% r/r).
O godzinie 08.21 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,2741, a za dolara 3,2378 złotego.
Sytuacja techniczna na rynku złotego: ostatnie godziny na parach z udziałem polskiej waluty były relatywnie spokojne. Cały czas poruszamy się jednak w rejonie dolnego zakresu ostatnich zmian, co z punktu widzenia analizy technicznej utrzymuje spadkowy charakter głównych krosów. Na rynku pary USD/PLN taki dolny zakres wahań mieści się w rejonie 3,1930 – 3,2630. Dopiero wyjście cen powyżej górnej bariery odebrać należałoby jako techniczny sygnał powrotu do słabszego złotego. Poranny obraz tej pary sygnalizuje na możliwość jeszcze jednego testu dolnych obszarów cenowych. Podobny obraz rysuje się na rynku pary EUR/PLN. Obszar neutralnych zmian umiejscowiony jest pomiędzy 4,2300 a 4,3000. Utrzymanie się notowań w tym obszarze powinno być charakterystyczne przynajmniej w pierwszej części dzisiejszego handlu. Najbliższy opór wyrysować można na wysokości 4,3166 – 4,3200.
Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |