Spokojny początek tygodnia na złotym

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi próbę umocnienia krajowej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1643 PLN wobec euro, 3,0794 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,3754 PLN za franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły do okolic 4,308% w przypadku papierów 10-letnich.

Spokojny początek tygodnia na złotym
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

20.01.2014 08:43

Początek nowego tygodnia, w trakcie sesji w Azji, przyniósł mocniejsze otwarcie na walutach CEE ( w tym PLN), jednak kwotowania szybko wróciły do poziomów obserwowanych w piątek. W szerszym ujęciu kwotowania polskiej waluty pozostają w dość ograniczonym zakresie wahań, pomimo postępującego umocnienia amerykańskiego dolara na szerokim rynku. Złoty w dalszym ciągu pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych walut CEE (m.in. tureckiej liry czy meksykańskiego peso), co sugeruje, iż po nerwowym początku roku ( I kwartał br.) kapitały zagraniczne znów mogą popłynąć w kierunku polskiej waluty.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. przeciętnego wynagrodzenia oraz zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w grudniu. Rynek oczekuje odpowiednio 3,2% r/r oraz 0,4% r/r, co potwierdzi ostatni trend wzrostu zatrudnienia, korzystając również z niskiej bazy okresu porównawczego. Wśród pozostałych istotnych wydarzeń bieżącego tygodnia wymienić należy jutrzejszą publikację z zakresu produkcji przemysłowej oraz czwartkową aukcję długu o wartości 5-10 mld PLN.

Z rynkowego punktu widzenia pary EUR/PLN oraz USD/PLN znalazły się blisko zakresów (odpowiednio 4,17 PLN oraz 3,077 PLN) mogących wygenerować lokalne, korekcyjne umocnienie złotego. Scenariusz ten byłby najprawdopodobniej wspierany przez analogiczny ruch na rynku bazowym, gdzie po niskim piątkowym zamknięciu cześć graczy może założyć odreagowanie na płytkim rynku (brak sesji w USA). Równocześnie w przypadku wyraźnego przekroczenia ww. zakresów oznaczać to będzie, iż nastroje wokół polskiej waluty ulegają pogorszeniu, a kolejne sesje mogą przynieść dalsze spadki.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)