Trwa ładowanie...
d13yibe
rosja

Spółka Alrosa sprzedała w I połowie br. diamenty za 2,4 mld USD

Rosyjska spółka Alrosa (Ałmazy Rossii) w I połowie br. wydobyła surowiec diamentowy o wadze 16,4 mln karatów i sprzedała diamenty za 2,4 mld dolarów - poinformował w piątek portal Vestfinance.ru. W 2012 r. spółka chce uzyskać ze sprzedaży diamentów 4,5 mld USD.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spółka Alrosa sprzedała w I połowie br. diamenty za 2,4 mld USD
(Jupiterimages)
d13yibe

Tegoroczne wyniki będą tylko nieznacznie wyższe od ubiegłorocznych, gdyż popyt na diamenty zmniejsza się.

W 2011 r. Alrosa wydobyła 34,5 milionów karatów surowca diamentowego. Przychody ze sprzedaży tych drogocennych kamieni sięgnęły 4,42 mld dolarów. W efekcie w ub. r. spółka wykazała 29,5 miliardów rubli zysku netto (ok. 1 mld dolarów).

Do końca tego roku pakiet 14 proc. akcji Alrosa ma być wprowadzony na moskiewską giełdę MICEX-RTS. Jak powiedział portalowi Vestfinance.ru Aleksiej Uwarow, dyrektor departamentu w ministerstwie rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej, sprzedaż niewielkiego pakietu akcji pozwoli na określenie wartości rynkowej firmy.

Alrosa to największy w Rosji i jeden z największych na świecie producentów diamentów, mający prawie 30-proc. udział w ich produkcji światowej.

Spółka Alrosa jest następcą państwowego przedsiębiorstwa Yakutalmaz i spółki Almazyuvelirexport. Obecnie należy w 51 proc. do rządu rosyjskiego, a w 32 proc. do republiki Jakucji.

d13yibe

Podziel się opinią

Share
d13yibe
d13yibe