Trwa ładowanie...
d2jocd8
14-03-2017 11:21

Spółka zależna ZE PAK nie ma zgody RDOŚ na wydobycie z Odkrywki Ościsłowo

Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - PAK KWB Konin - spółka zależna od ZE PAK - otrzymała decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ) z 10 marca 2017 r. odmawiającą określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia pn.: "Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z Odkrywki Ościsłowo". PAK KWB Konin zapowiada złożenie od przedmiotowej decyzji stosownego odwołania, podał ZE PAK. 

d2jocd8

W ocenie spółki, wydana decyzja pozbawiona jest argumentów merytorycznych oraz nie została poparta żadnymi ekspertyzami potwierdzającymi negatywny wpływ na środowisko w przypadku zastosowania rozwiązań zaproponowanych przez PAK KWB Konin.

"Ponadto jest sprzeczna z deklaracjami organów państwa w kwestii wspierania działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rozmija się także z deklaracjami składanymi w procesie prywatyzacji PAK KWB Konin SA" - czytamy w komunikacie.

Odkrywka Ościsłowo to obecnie jedyna inwestycja w sektorze energetyki konwencjonalnej realizowana przez prywatnego inwestora. Jej potencjalne zablokowanie wiąże się z szeregiem poważnych negatywnych następstw o charakterze gospodarczym i społecznym o zasięgu regionalnym i krajowym, podkreślono także w materiale.

ZE PAK zapowiedział, że spółka będzie podejmować działania zmierzające do uzyskania stosownych decyzji umożliwiających prowadzenie działalności wydobywczej zgodnie ze swoją strategią, której celem jest zapewnienie niezakłóconej pracy aktywów wytwórczych spółki. Odkrywka Ościsłowo ma zapewnić paliwo dla zmodernizowanych aktywów wytwórczych spółki.

d2jocd8

"Spółka przeprowadzi analizy badając wpływ wydanej decyzji na wszelkie aspekty funkcjonowania grupy kapitałowej, a w szczególności zabezpieczenie i terminowość dostaw węgla. PAK KWB Konin SA zapowiada złożenie od przedmiotowej decyzji stosownego odwołania" - podsumowano w komunikacie.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Aktywa wytwórcze Grupy obejmują cztery elektrownie opalane węglem brunatnym (Pątnów II, Pątnów I, Adamów i Konin) oraz blok opalany biomasą. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r.

(ISBnews)

d2jocd8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jocd8