Spółki Talisman Energy i San Leon znalazły w Polsce gaz łupkowy

Spółki Talisman Energy i San Leon, które wspólnie poszukują w Polsce niekonwencjonalnych złóż węglowodorów znalazły gaz łupkowy na koncesji Braniewo - poinformowała w piątkowym komunikacie spółka San Leon.

Spółki Talisman Energy i San Leon znalazły w Polsce gaz łupkowy
AFP/Robert Nickelsberg

Rogity-1 na koncesji Braniewo to drugi odwiert realizowany przez te spółki w Polsce. W 2011 roku w odwiercie Lewino odkryto gaz na głębokości ponad 1 tys. metrów. Odwiert Rogity-1 ma 2 tys. 788 metrów. Spółka San Leon podała, że gaz odnaleziono na głębokości ponad 500 m. Z odwiertu pobrano rdzeń, który posłuży do dalszych badań, które potrwają 3-4 miesiące.

Spółka San Leon podała też, że Talisman Energy przetransportuje następnie wieżę wiertniczą na koncesje Szczawno i wykona kolejny odwiert - Szymkowo-1.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników wiercenia oraz danych, które zebraliśmy podczas odwiertu Rogity-1. (...) To kolejny milowy krok dla San Leon i współpracy tej spółki z Talisman Energy. Nasza systematyczna ocena geologicznych zasobów niekonwencjonalnego gazu w Polsce przynosi efekty - poinformował cytowany w komunikacie prezes San Leon Oisin Fanning.

Firmy ma w Polsce trzy koncesje na poszukiwania gazu łupkowego: Gdańsk W, Braniewo i Szczawno.

Talisman Energy jest globalnym producentem ropy i gazu. Działa przede wszystkim w Ameryce Północnej, na terenie Morza Północnego i Azji Południowo-Wschodniej. Spółka powstała w 1992 r. i ma siedzibę w kanadyjskim mieście Calgary w stanie Alberta. Jest notowana na giełdach w Toronto i Nowym Jorku.

San Leon to firma zajmujących się poszukiwaniami ropy i gazu w Polsce, Irlandii, we Włoszech, Maroku, Hiszpanii i Albanii. Spółka została założona w 1995 r. W październiku 2007 r. kupiła pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym - w Maroku. Siedzibą spółki jest Dublin. Od września 2008 r. notowana jest na giełdzie w Londynie.

Według prognoz amerykańskiej rządowej Agencji Informacji Energetycznej, Polska może mieć największe złoża gazu z łupków w Europie, które mogą sięgać ponad 5 bln m sześć.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)