Sposób na tańsze jedzenie. Tak to robią Belgowie
Ponad połowa wszystkich robiących zakupy mieszkańców Belgii oszczędza na jedzeniu, kupując mrożone produkty. To ich ulubiona metoda na wydawanie mniej - podaje w środę dziennik "Le Soir". Gazeta zaznacza jednak, że nie zawsze wybór mrożonki jest lepszą opcją.
22.03.2023 | aktual.: 22.03.2023 17:03
Choć w lutym średnia inflacja w Belgii wyniosła 6,6 proc., to ceny produktów żywnościowych wzrosły w ostatnim czasie w Belgii o prawie 20 procent - zwraca uwagę "Le Soir". "Belgowie mają jednak własny sposób, aby płacić mniej: kupują mrożonki" – napisał popularny dziennik, określając je jako "produkty antykryzysowe".
Z opublikowanego niedawno badania wynika, że ponad 50 proc. Belgów zaopatruje się w mrożone produkty - czytamy w "Le Soir". "Podczas gdy kalafior o wadze około 850 g kosztuje ok. 2,8 euro za sztukę, za opakowanie 600 g mrożonego kalafiora zapłacimy tylko 0,75 euro" – podaje gazeta. Zaznacza jednak, że nie wszystkie mrożone produkty są tańsze, i zachęca, aby przed zakupem dokonać porównania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słowacja i Czarnogóra wprowadzają ceny maksymalne
Szybko rosnące ceny żywności stały się problemem w wielu krajach. We wtorek w Czarnogórze rozpoczęła się kampania "Stop inflacji", która wprowadza ceny maksymalne na 25 produktów, m.in. na jajka, mięso z kurczaka, mleko, ziemniaki, czekoladę, kawy i produkty higieniczne. Inflacja w Czarnogórze sięgnęła w lutym 2023 roku 15,1 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 23,8 proc. w porównaniu z lutym 2022 roku.
Minister rozwoju gospodarczego i turystyki Goran Dziurović poinformował, że "lista została skonstruowana tak, żeby objąć wszystkie produkty, których wzrost cen musi zostać ograniczony". Nowe ceny będą obowiązywać do końca kwietnia. - Myślę, że to dobry początek, będziemy śledzić rozwój sytuacji - zapowiedział. I dodał, że ograniczenia wprowadzone zostały na zasadzie dobrowolnej umowy ze sprzedawcami, a do programu zgłosiły się wszystkie działające w Czarnogórze sieci supermarketów.
W ubiegłym tygodniu osiem dużych sieci handlowych działających na Słowacji porozumiało się w sprawie wprowadzenia limitów cenowych na około 400 produktów spożywczych. Nowe ceny zostały wprowadzone w poniedziałek i będą obowiązywać przez trzy miesiące.
Artykuły spożywcze z ograniczonymi przez limity cenami, głównie towary słowackie, mają być oznaczone identycznym we wszystkich sklepach logiem. W każdej z sieci do ograniczenia cen mogą być wybrane różne produkty. Ceny żywności na Słowacji w lutym 2023 roku były o 28,6 proc. niż rok wcześniej. Najszybciej drożeje nabiał, oleje, tłuszcze i mięso. Jeśli weźmie się też pod uwagę wzrost cen innych produktów, usług i energii, inflacja na Słowacji przyspieszyła w lutym do 15,4 proc.
Rekordowa inflacja także w Polsce
Dla porównania - inflacja w Polsce w lutym 2023 r. wyniosła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r. Ceny żywności wzrosły w porównaniu do lutego 2022 roku o 24 proc., a użytkowanie mieszkania i nośniki energii były droższe o 22,7 proc. niż rok wcześniej.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj