Trwa ładowanie...
d2wvgdh

Spotkanie ministrów sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej (komunikat)

...

d2wvgdh
d2wvgdh

24.03. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

Możliwości odbywania kar alternatywnych, w szczególności "aresztu domowego", odpowiedzialność karna osób prawnych oraz perspektywy rozwoju "e-justice" (w nawiązaniu do Memorandum o współpracy w zakresie technik informatycznych, podpisanego we Wrocławiu w 2009 r.) - to główne tematy rozmów w trakcie spotkania ministrów sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej, które w dniach 24-26 marca 2010 r. odbywa się w Pradze.

Polskę reprezentują minister sprawiedliwości - prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Piotr Kluz.

W trakcie spotkania ministrowie sprawiedliwości RP i Republiki Węgier podpiszą porozumienie (treść w załączniku) w sprawie współpracy, w związku z nadchodzącym sprawowaniem przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej przez Węgry i Polskę.

d2wvgdh

Podpisanie porozumienia ma służyć nawiązaniu bliższej współpracy pomiędzy Ministerstwami Sprawiedliwości obu państw w związku ze zbliżającym się przewodnictwem w Radzie UE Węgier (pierwsza połowa 2011 r.) oraz Polski (druga połowa 2011 r.).

Współpraca obejmowałaby swoim zakresem kwestie związane ze współpracą sądową w sprawach karnych oraz cywilnych i miałaby polegać m.in. na:

- skoordynowaniu działań podejmowanych w związku z prezydencją również poprzez regularną wymianę informacji na temat programu oraz priorytetów; - rozwinięciu wspólnego programu szkoleń oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk; - regularnych spotkaniach eksperckich, w szczególności w zakresie zapewnienia wymiany informacji pomiędzy przewodniczącymi grup roboczych.

W trakcie spotkania ministrowie sprawiedliwości Czech, Polski, Słowacji i Węgier - bo to te państwa wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej - dyskutują także na temat priorytetów prezydencji hiszpańskiej ze szczególnym uwzględnieniem polsko-hiszpańskiej inicjatywy - "Europejskiego Nakazu Ochrony". Opracowany przez Polskę i naszych hiszpańskich partnerów projekt nowej dyrektywy za cel stawia sobie ochronę ofiar na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki niej ofiara przestępstwa, która jest w swoim kraju otoczona ochroną będzie mogła liczyć na taką samą pomoc w innych krajach Unii.

d2wvgdh

Przypomnijmy, ostatnie 10. spotkanie ministrów sprawiedliwości państw Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu.


Memorandum o współpracy zawarte pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Sprawiedliwości Republiki Węgierskiej w związku z Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku

Minister Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Sprawiedliwości Republiki Węgierskiej zwani dalej Stronami, zdając sobie sprawę z potrzeby nawiązania bliskiej współpracy w związku z następującym po sobie okresem przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, wyrażając wolę rozwoju i wzmocnienia współpracy w obszarze wymiaru sprawiedliwości, w celu zapewnienia wzajemnego wsparcia oraz z myślą o skutecznym i udanym pełnieniu Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Strony, biorąc pod uwagę konstytucyjne zasady, tradycje prawne oraz wewnętrzne struktury każdej ze Stron, postanawiają, co następuje:

d2wvgdh

Paragraf 1

Celem niniejszego Memorandum (zwanego dalej Memorandum) jest określenie podstawowych zasad współpracy związanych z realizacją zadań określonych w paragrafach 2-6 Memorandum.

Paragraf 2

Strony zobowiązują się do nawiązania otwartej i konstruktywnej współpracy oraz do przygotowania odpowiednich środków, z myślą o przekazaniu funkcji Prezydencji.

Paragraf 3

W celu zapewnienia bliskiej współpracy pomiędzy Prezydencjami strony zobowiązują się:

d2wvgdh

- zapewnić sobie wzajemne wsparcie w celu przygotowania sprawnego przekazania funkcji Prezydencji;

- koordynować swoje działania w celu zapewnienia kontynuacji prac w stosunku do zagadnień będących przedmiotem obrad Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Unii Europejskiej podczas następujących po sobie Prezydencji w 2011;

- wymieniać się doświadczeniami oraz zdobytą praktyką w celu stworzenia nowych więzi i umocnienia tych już istniejących;

d2wvgdh

- organizować spotkania na szczeblu eksperckim.

Paragraf 4

Zgodnie z niniejszym Memorandum, współpraca będzie ograniczać się do spraw dotyczących obszaru wymiaru sprawiedliwości.

W tym kontekście Strony zobowiązują się:

- umożliwić przewodniczącym grup roboczych wzajemny i regularny kontakt, przy wykorzystaniu koordynatorów krajowych;

- regularnie wymieniać informacje i poglądy na temat programów prezydencji, w celu zagwarantowania spójności tych programów;

d2wvgdh

- wymieniać informacje na szczeblu eksperckim na temat istotnych zagadnień w ramach programu Trio, a zwłaszcza na temat kluczowych działań, które będą najistotniejsze podczas Węgierskiej i Polskiej Prezydencji.

Paragraf 5

Każda ze Stron wskaże krajowego koordynatora. Koordynatorzy będą wymieniać między sobą informacje na temat głównych elementów niniejszego Memorandum i dążyć do realizacji wspólnych celów wskazanych w niniejszym dokumencie.

Krajowi Koordynatorzy poinformują o zawarciu niniejszego Memorandum właściwe organy krajowe.

Paragraf 6

  1. Każda ze Stron poniesie ewentualne koszty własne związane z realizacją zadań określonych w niniejszym Memorandum.
  1. Strony będą wspólnie dążyć do uzyskania odpowiedniego źródła finansowania oraz środków potrzebnych do pomyślnej realizacji zadań określonych w Memorandum, włączając w to środki z właściwych funduszy Unii Europejskiej.

Paragraf 7

Z uwagi na fakt, że postanowienia niniejszego Memorandum nie są prawnie wiążące Strony nie mogą zgłaszać zarzutów co do wdrażania jego postanowień.

Paragraf 8

  1. Niniejsze Memorandum wchodzi w życie w dniu jego podpisania.
  1. Niniejsze Memorandum wygasa z dniem 31 grudnia 2011. Niniejsze Memorandum może zostać zmienione za obopólną zgodą Stron. Jego ważność może zostać przedłużona na podstawie pisemnej zgody obydwu Stron.

Sporządzono w ....., dnia ..... 2010 r., w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w języku polskim, węgierskim i angielskim, przy czym każdy tekst ma jednakową moc. W razie rozbieżności w tekstach polskim i węgierskim, tekst angielski będzie rozstrzygający.

Krzysztof Kwiatkowski Imre Forgacs Minister Sprawiedliwości Minister Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej Republiki Węgierskiej

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh