Trwa ładowanie...
d2bkm0h

Spowalniająca gospodarka eurozony może pociągnąć w dół Polskę - Sławiński z RPP

3.9. Warszawa (PAP) - Spowolnienie gospodarcze strefy euro może
osłabić również tempo wzrostu w Polsce, a żądania płacowe mogą
wywołać efekt drugiej rundy - powiedział w...

d2bkm0h
d2bkm0h

3.9. Warszawa (PAP) - Spowolnienie gospodarcze strefy euro może osłabić również tempo wzrostu w Polsce, a żądania płacowe mogą wywołać efekt drugiej rundy - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" członek RPP Andrzej Sławiński.

"(...) Z jednej strony utrzymuje się wysokie tempo wzrostu płac, co sprawia, że nadal mamy do czynienia z ryzykiem wystąpienia efektów drugiej rundy. Z drugiej jednak strony zwiększyło się ryzyko wyraźnego osłabnięcia tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro, a w konsekwencji także w polskiej gospodarce. Sytuację komplikuje to, że na inflację nadal będą miały u nas wpływ czynniki podażowe, co będzie miało miejsce w wyniku uwolnienia cen energii elektrycznej" - powiedział Sławiński.

"U nas tempo wzrostu pozostanie relatywnie wyższe niż w strefie euro ze względu na silny wciąż popyt krajowy, broniący się nadal eksport, a przede wszystkim wyższe niż w strefie euro tempo wzrostu wydajności, co jest konsekwencją zachodzącego w polskiej gospodarce procesu realnej konwergencji" - dodał.

Sławiński dodał, że istnieje jednak ryzyko spowolnienia w gospodarce.

d2bkm0h

"Dane są korzystne, co odnosi się do tempa wzrostu PKB i jego struktury. Na dane te pada jednak cień rosnącego ryzyka silnego spowolnienia w strefie euro, a więc i dalszego pogorszenia się koniunktury także w naszej gospodarce. Niepokojące jest nie tylko obniżanie się ogólnego poziomu aktywności gospodarczej w strefie euro, ale także znaczące słabnięcie jej eksportu, na którego potrzeby przeznaczona jest produkcja znacznej części naszych przedsiębiorstw" - powiedział.

GUS podał w ubiegłym tygodniu, że PKB w II kwartale wzrósł o 5,8 proc. (PAP)

map/ ana/

d2bkm0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bkm0h