Trwa ładowanie...
d240zhb

Sprawa lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest zamknięta - wiceminister skarbu

16.1.Warszawa (PAP) - Sprawa lokalizacji gazoportu w Świnoujściu
jest zamknięta. Nie ma żadnych zmian w naszym stanowisku w tej
sprawie - powiedział w piątek PAP wiceminister...

Share
d240zhb

16.1.Warszawa (PAP) - Sprawa lokalizacji gazoportu w Świnoujściu jest zamknięta. Nie ma żadnych zmian w naszym stanowisku w tej sprawie - powiedział w piątek PAP wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

"W ramach nadzoru właścicielskiego uczestniczymy w procesie realizacji projektu budowy terminalu w Świnoujściu. Nie ma żadnych zmian w tej sprawie" - podkreślił wiceminister.

Tymczasem w czwartek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział na konferencji prasowej w Lublinie, że sprawa lokalizacji gazoportu nie jest zamknięta.

"Są różne inicjatywy (dotyczące lokalizacji gazoportu - PAP). Kto będzie szybszy i bardziej sprawny, ten zbierze większe profity. To nie jest sprawa zamknięta" - mówił Pawlak.

d240zhb

Z kolei marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski powiedział w piątek, że gazoport powinien powstać w Gdańsku, a nie w Świnoujściu. Kozłowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że w przyszłym tygodniu wystąpi do rządu z prośbą o ponowne przeanalizowanie lokalizacji inwestycji. Jego zdaniem, budowa portu w Gdańsku byłaby "trzy razy tańsza" i szybsza do zrealizowania niż terminal w Świnoujściu.

"Ministerstwo skarbu koordynuje działania dotyczące budowy terminalu w Świnoujściu. Ten proces jest zaawansowany w sensie organizacyjno-technicznym; jest wykonywana dokumentacja. Nie ma już pola manewru - z mojego punktu widzenia - jeżeli chodzi o zmianę lokalizacji gazoportu" - powiedział PAP Żuk.

"Ten temat z naszego punktu widzenia został zamknięty studiami analitycznymi, które zostały przygotowane wcześniej przez PricewaterhouseCoopers" - dodał wiceminister.

PGNiG powołało spółkę Polskie LNG w 2007 roku w celu budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. W sierpniu 2008 roku rząd określił projekt jako strategiczny i zdecydował o objęciu udziałów w Polskim LNG przez należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Gaz-System. Pod koniec listopada 2008 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło decyzję o sprzedaży Gaz-Systemowi 100 proc. udziałów w spółce Polskie LNG za 52 mln zł.

Powstanie terminalu LNG ma pozwolić na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju. (PAP)

dol/ pad/ dym/

d240zhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d240zhb
d240zhb