Sprawdzili podwyżki w sklepach. Lider podrożeje jeszcze bardziej
Ceny codziennych zakupów w Polsce wzrosły w październiku o 5,4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Największe podwyżki odnotowano w kategorii warzyw, które zdrożały o 11,1 proc. - wynika z raportu UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito.
Ogólny wzrost cen analizowanych produktów jest wyższy niż w poprzednich miesiącach. Dla porównania według wcześniejszych raportów podwyżki wynosiły 4,3 proc. (w sierpniu) i 4,9 proc. (we wrześniu).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ujawnia wybory klientów. Mówi jakie były ceny 10 lat temu
W październikowym badaniu, w którym uwzględniono 17 kategorii, aż 14 odnotowało jednocyfrowy wzrost cen. Przeanalizowano "codzienne zakupy", czyli żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz pozostały asortyment, tj. np. chemia gospodarcza i artykuły dla dzieci.
Warzywa liderem podwyżek cen
Raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" wskazuje, że najbardziej podrożały warzywa.
Podaż w obszarze warzyw jest znacznie uszczuplona po anomaliach pogodowych. W dużej mierze są więc importowane zza granicy, a na ich ceny wpływają m.in. takie czynniki, jak wartość złotego i koszt transportu. Spodziewałabym się dalszego wzrostu cen w tej kategorii - oceniła dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW.
Jak podkreśliła, ceny owoców utrzymają na wysokich poziomie (według raportu 9,9 proc. rdr.) i nie wyklucza, że wzrosną jeszcze bardziej - szczególnie w ostatnich miesiącach 2024 r. oraz w I kwartale 2025 r.
Raport wskazuje także na duże podwyżki słodyczy i deserów (10,4 proc. rdr.). Pozostałe wzrosty cen prezentują się następująco:
- produkty sypkie (cukier, mąka, sól itd.) - podwyżka o 7,8 proc. rdr.,
- nabiał - podwyżka o 7,2 proc. rdr.,
- produkty tłuszczowe - podwyżka o 6,9 proc. rdr.,
- używki (herbata, kawa, piwo, wódka) - podwyżka o 6,4 proc. rdr.,
- napoje bezalkoholowe - podwyżka o 6,3 proc. rdr.
Dr Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito zwrócił uwagę, że wzrosty cen używek szybko są odczuwalne przez polskich konsumentów, ponieważ tylko część pochodzi z polskiej produkcji.
- W ostatnich 5 miesiącach kawa zdrożała o prawie 30 proc., co mocno wpłynęło na całą kategorię. Z kolei wzrost cen napojów bezalkoholowych zahamował spadek temperatur. Niemniej zwiększenie opłat za energię i kosztów transportu w czasie możliwych ujemnych temperatur wciąż będzie podbijało ceny tego typu produktów - podkreślił.
Tylko jedna kategoria z obniżką cen
W październiku nieznacznie wzrosły ceny artykułów dla dzieci (1,5 proc. rdr.), chemii gospodarczej (1,2 proc. rdr.) oraz środków higieny osobistej (0,1 proc. rdr.). Jedyną kategorią, która odnotowała spadek cen, była karma dla zwierząt (-0,4 proc. rdr).
Raport, który powstaje co miesiąc od blisko siedmiu lat, analizuje ceny ponad 100 najczęściej wybieranych produktów codziennego użytku w Polsce. Dane pochodzą z 41 tys. sklepów należących do 60 sieci handlowych, obejmując dyskonty, hipermarkety, supermarkety oraz sieci convenience.
Badanie nie odzwierciedla oficjalnego poziomu wzrostu cen w Polsce - takie dane regularnie publikuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Z najnowszych szacunków instytucji wynika, że w październiku inflacja wzrosła do 5 proc. w ujęciu rocznym wobec 4,9 proc. odnotowanych we wrześniu. Analitycy wskazują, że głównym czynnikiem napędowym inflacji jest wyższa dynamika cen paliw.