Trwa ładowanie...

Sprzedajesz działkę? Dołożą ci VAT-em lub PIT-em

Masz kilka działek i chcesz je sprzedać? Uważaj! Fiskus już zasadza się na zwykłych obywateli wyprzedających majątek, by opodatkować ich jak przedsiębiorcę - donosi "Rzeczpospolita".

Sprzedajesz działkę? Dołożą ci VAT-em lub PIT-emŹródło: Wirtualna Polska, fot: Marcin Gadomski
dv03gqc
dv03gqc

Masz kilka działek i chcesz je sprzedać? Uważaj! Fiskus już zasadza się na zwykłych obywateli wyprzedających majątek, by opodatkować ich jak przedsiębiorców - donosi "Rzeczpospolita".

Wydawało się, że Trybunał Sprawiedliwości UE uporządkował kwestie VAT od sprzedaży działek. Orzecznictwo europejskie i krajowe określało, że możliwość opodatkowania sprzedaży gruntów podatkiem VAT będzie uzależniona od działań podjętych przez sprzedającego. Nasz fiskus rozumie to bardzo prosto: chodzi o liczbę transakcji. Jeśli jest ich dużo, to znaczy, że zbywca jest przedsiębiorcą.

Zdaniem Iwony Kaczanowskiej z firmy Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy (MDDP) działania zmierzające do sprzedaży gruntu, polegające na jego podziale, wystawieniu tablicy z numerem telefonu lub opublikowanie ogłoszenia w prasie, to za mało, by stać się przedsiębiorcą i płacić VAT.

Podatnikiem VAT zostanie tylko ten, kto podejmuje profesjonalne działania zmierzające do sprzedaży nieruchomości, np. podpisuje umowy z handlowcami, uzbraja teren lub też tworzy specjalną stronę internetową.

dv03gqc

Okazuje się jednak, że nawet jeśli sprzedający nie spełnił tych warunków, to skarbówka spróbuje zrekompensować sobie stratę VAT w postaci PIT.

Aktualne przepisy zakładają, że po pięciu latach od nabycia nieruchomości właściciel ma prawo sprzedać ją bez podatku. Nic bardziej mylnego.
- Jeszcze kilka lat temu nawet sprzedaż kilkunastu czy kilkudziesięciu działek przez osobę fizyczną była klasyfikowana jako zbycie majątku osobistego. Dziś organy podatkowe potrafią uznać za działalność gospodarczą sprzedaż nawet kilku działek, a to oznacza jej opodatkowanie PIT bez względu na czas, jaki upłynął od nabycia do sprzedaży nieruchomości - wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" Michał Dec, partner w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy (KNDP).

Jego zdaniem problemy z fiskusem mogą dotyczyć także osób, które co roku będą sprzedawać dwie, trzy działki. Oprócz czynności, jakie podjął, by sprzedać działkę, będzie również kryterium ilościowe. Kilka sprzedanych działek oznaczać będzie, że według fiskusa jesteśmy przedsiębiorcą.

Jeśli tak sprzedaż nieruchomości oceni skarbówka, to podatnik będzie zobowiązany odprowadzić PIT. Kosztem uzyskania przychodu będzie dla niego wyłącznie kwota poniesiona na zakup nieruchomości. "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że dochody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są według skali podatkowej. Oznacza to, że podatek od zbycia nieruchomości będzie bardzo wysoki.

dv03gqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv03gqc