Trwa ładowanie...

Sprzedaż detaliczna w Polsce pozytywnie zaskoczyła

Trwają wybory parlamentarne we Włoszech. Dobry odczyt indeksu Ifo w Niemczech. Słabszy odczyt PMI dla przemysłu Chin. Obniżka ratingu Wielkiej Brytanii przez agencję Moody’s. Dane o sprzedaży detalicznej w Polsce powyżej oczekiwań.

Sprzedaż detaliczna w Polsce pozytywnie zaskoczyłaŹródło: internetowykantor.pl
d2wvgdh
d2wvgdh

Ubiegły tydzień zakończył się osłabieniem euro. Eurodolar ostatecznie w piątek zatrzymał się na poziomie 1,3190. Technicznie EUR/USD dotarł do poziomów poniżej ważnego wsparcia. Jednak zachowanie europejskiej waluty w piątek może wskazywać na chęć powrotu kursu eurodolara do wcześniejszych poziomów, a w najlepszym wypadku powrót do kanału wzrostowego. Nie oznacza to oczywiście, że spadek wartości euro względem dolara jest niemożliwy. W poniedziałek rano eurodolar rozpoczyna nowy tydzień wzrostowo względem piątkowego zamknięcia.

W piątek pozytywną informacją okazał się odczyt indeksu Ifo z niemieckiej gospodarki. Poziom 107,4 pkt., okazał się wyższy od oczekiwań (105 pkt.). Inwestorzy nie spodziewali się aż tak dużej dawki optymizmu. Ocena najbliższej przyszłości gospodarczej w szacunkach niemieckich przedsiębiorców jest pozytywna. U sąsiadów zza naszej zachodniej granicy pojawiają się pierwsze oznaki ożywienia gospodarki.

Moody’s obniżył rating Wielkiej Brytanii z AAA do AA1. Agencja uzasadnia swoją decyzję problemem redukcji długu, z którym w jej ocenie Wielka Brytania nie może sobie efektywnie poradzić. Informacja ta została już wcześniej zdyskontowana przez inwestorów, aktualnie nie widać reakcji na wycenie funta brytyjskiego.

We Włoszech trwa dzisiaj drugi dzień wyborów parlamentarnych. Pierwsze wyniki powinniśmy poznać już ok. 16:00. W przypadku zwycięstwa Berlusconiego możemy spodziewać się osłabienia europejskiej waluty. Jest to spowodowane tym, że rynki znacznie większym zaufaniem obdarzają obecnego premiera Mario Montiego.

d2wvgdh

Z ważnych danych makroekonomicznych zaplanowanych na dzisiejszy dzień: w nocy poznaliśmy informacje o wstępnym PMI dla przemysłu Chin. Odczyt na poziomie 50,4 pkt. okazał się nie tylko najniższy od czterech miesięcy, ale też wyraźnie gorszy od oczekiwanego 52,3 pkt.

O godzinie 10:00 poznaliśmy dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna okazała się znacznie wyższa od oczekiwań 3,1% w ujęciu rocznym (oczekiwano: 0,9% r/r). Natomiast stopa bezrobocia za styczeń wyniosła 14,2% (poprzednio: 13,4%), co jest zgodne z oczekiwaniami analityków. W efekcie publikacji znacznie lepszych danych o sprzedaży detalicznej w Polsce - złoty zyskał na wartości.

Kalendarz makroekonomiczny na resztę dzisiejszego dnia świeci pustkami. Warto jedynie zwrócić uwagę na wieczorne wystąpienie członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego - Jörga Asmussena.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 29.01.2013 do 25.02.2013

d2wvgdh

Para EUR/PLN znajduje się obecnie w trendzie bocznym na poziomie 4,1670 i porusza się w ramach wyznaczonego na wykresie szerokiego kanału. Pierwszą oznaką zmiany trendu będzie wybicie z kanału górą powyżej aktualnego oporu na poziomie 4,1850, bądź przebicie w dół obecnego wsparcia na poziomie 4,1470.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.01.2013 do 25.02.2013

Kurs CHF/PLN porusza się w dość szerokim trójkącie. Górne ramię trójkąta znajduje się obecnie na poziomie 3,4035, a dolna linia wsparcia na poziomie 3,3650. Kurs kilkukrotnie testował opór, ale po nieudanych próbach skierował się ku dolnym ograniczeniom formacji. Obecnie znajduje się na poziomie 3.3950 i porusza się w górę przy wsparciu krótkoterminowej linii trendu wzrostowego. W najbliższym czasie po raz kolejny może dojść do testu górnego ograniczenia trójkąta. Ewentualne wybicie górą, będzie sygnałem dla dalszych wzrostów.

d2wvgdh

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 28.01.2013 do 25.02.2013

Kurs USD/PLN porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Po dynamicznym umocnieniu USD, przyszedł czas na delikatną korektę, jednak kurs cały czas znajduje się powyżej średniej. Obecny poziom - 3,1550 wynika z ruchu bocznego. Ewentualna korekta powinna zatrzymać się na silnym wsparciu, na poziomie 3,1250.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.01.2013 do 25.02.2013

d2wvgdh

Kurs GBP/PLN po raz kolejny zbliżył się do 50% zniesienia Fibonacciego, po czym nastąpiła gwałtowna korekta. W szerszym horyzoncie czasowym kurs porusza się w dość szerokiej formacji trójkąta, przy tendencji spadkowej. Silne wsparcie stanowi 0% zniesienie Fibonacciego oraz dolne ramię trójkąta. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będą kolejne zniesienia Fibonacciego, a także górne ograniczenie trójkąta na poziomie 4,8300.

Marcin Rogalski
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh