Trwa ładowanie...
d3zef00

Sprzedaż leków z aptek do pacjentów w pierwszym półroczu tego roku spadła o 12,4 proc. rdr

09.07. Warszawa (PAP) - Sprzedaż leków z aptek do pacjentów w pierwszym półroczu tego roku spadła o 12,4 proc. rok do roku - podała firma IMS Health. W konsekwencji, wartość rynku...

Share
d3zef00

09.07. Warszawa (PAP) - Sprzedaż leków z aptek do pacjentów w pierwszym półroczu tego roku spadła o 12,4 proc. rok do roku - podała firma IMS Health. W konsekwencji, wartość rynku w tym okresie wyniosła 9,5 mld zł.

"Wprowadzenie nowej listy leków refundowanych w styczniu 2012 roku wyraźnie zachwiało rynkiem sprzedaży leków refundowanych. W grudniu 2011 roku pacjenci, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych, kupowali leki na zapas, co w całym miesiącu spowodowało wzrost wartości sprzedaży o 17,5 proc. w ujęciu rok do roku. W efekcie od początku 2012 roku obserwowany jest znaczny spadek liczby sprzedawanych opakowań leków" - napisano w raporcie.

Pierwszych sześć miesięcy tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, poza spadkiem wartościowym zamknęło się spadkiem ilościowym na poziomie 11,2 proc.

W efekcie lipcowych list refundacyjnych zauważalny jest prognozowany spadek sprzedaży (ilościowo) dla całego 2012 roku na poziomie 9,7 proc.

d3zef00

"Spadek cen leków refundowanych powoduje również spadek wartościowy całego rynku na poziomie ponad minus 13,6 proc. w porównaniu do 2011 roku. Oznacza to, że przewidywany spadek wartości rynku leków refundowanych na koniec 2012 roku osiągnie poziom ponad 1,7 mld zł, licząc w cenach detalicznych" - napisano w raporcie.

Oszczędności zanotuje głównie NFZ na poziomie 1,48 mld zł. Współpłacenie pacjenta za leki generyczne osiągnie poziom 39,4 proc., a za leki innowacyjne 34 proc. Jak poinformowano w komunikacie, jest to najwyższy poziom w Unii Europejskiej. (PAP)

morb/ ana/

d3zef00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zef00
d3zef00