Trwa ładowanie...
dpg1tr4
IAR

Sprzedaż papierosów nieletnim. Słowacy znaleźli sposób

Jeszcze kilka lat temu sytuacja wyglądała dramatycznie.
Share
Sprzedaż papierosów nieletnim. Słowacy znaleźli sposób
Źródło: WP.PL, Fot: Nastco/iStockphoto
dpg1tr4

Nieletnim na Słowacji coraz trudniej jest kupić papierosy. Obecnie wyroby tytoniowe mogą nielegalnie kupić jednie w co trzecim sklepie, podczas gdy jeszcze kilka lat temu sytuacja wyglądała dramatycznie.

Może się wydawać, że 30 proc. to dość duża liczba, jeżeli chodzi o ilość miejsc, w których nieletni mogą kupić tytoń. Jednak wystarczy spojrzeć na starsze statystyki by przekonać się, że jeszcze kilka lat temu odsetek takich placówek na Słowacji wynosił aż 90 proc.

Tak drastyczny spadek sprzedaży papierosów nieletnim to efekt projektu prowadzonego przez Związek Handlu i Turystyki. Jego pomysłodawcy od osiemnastu lat starają się walczyć z nielegalną sprzedażą wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.

Kluczem do sukcesu okazały się nie tyle wysokie kary, co system szkoleń. Co roku Związek trenuje ponad 20 tysięcy sprzedawców. Chodzi przede wszystkim o zmianę moralnego nastawienia społeczeństwa, aby nie tolerowało łamania prawa.

Na Słowacji za sprzedaż papierosów dzieciom grozi kara w wysokości ponad 6600 euro. Często jednak sądy obniżają kary, które ostatecznie wynoszą średnio kilkaset euro.

dpg1tr4

Podziel się opinią

Share
dpg1tr4
dpg1tr4