Trwa ładowanie...
d4jfn25
d4jfn25

SRK: w kopalni Makoszowy protest pod ziemią prowadzi jedna osoba

Podziemny protest w zabrzańskiej kopalni Makoszowy prowadzi jedna osoba - podała w czwartek wieczorem Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy kopalnia. Zakład z końcem tego roku ma zakończyć wydobycie węgla.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4jfn25

W ciągu dnia liczba uczestników rozpoczętego na nocnej zmianie protestu zmieniała się - po południu związkowcy informowali o 35 uczestnikach akcji; według SRK było ich trzykrotnie mniej. Górnicy przebywali w pobliżu szybu ok. 850 m pod ziemią. Ich protest nie wpływał na pracę zakładu.

Według wieczornej informacji SRK, w godzinach wieczornych protest prowadziła jedna osoba - jeden z liderów związkowych Andrzej Chwiluk.

Kopalnia Makoszowy to jedyny zakład, który wydobywa węgiel w strukturach SRK, korzystając z budżetowych dopłat do strat produkcyjnych - w tym roku ich wielkość to ok. 130 mln zł, a łącznie z ubiegłorocznymi dotacjami - ponad 200 mln zł. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, która w listopadzie notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa, kopalnia może korzystać z pomocy publicznej tylko do końca tego roku.

d4jfn25

Związkowcy z kopalni przekonują, że zakład zrealizował program naprawczy i może dalej działać, osiągając rentowność i pozyskując inwestora. Przedstawiciele SRK uważają natomiast za nadużycie stwierdzenia, że kopalnia wyszła na prostą. Przypominają też, że jedyny inwestor, jaki zgłosił się do wrześniowego przetargu na zakup kopalni, nie spełnił wymaganych warunków.

Zarząd SRK oraz przedstawiciele Ministerstwa Energii wielokrotnie zapewniali, że cała ok. 1,4-tysięczna załoga kopalni Makoszowy ma zapewnioną pracę w innych kopalniach: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Według nieoficjalnych informacji pochodzących ze spółek węglowych, akces do pracy w innych kopalniach zgłosiło już ok. 800 pracowników Makoszów.

SRK rozpoczęła w czwartek akcję informacyjną na temat konkretnych możliwości zatrudnienia pracowników kopalni w innych zakładach. Związkowcy z Makoszów wskazywali jednak na mankamenty przyjętych rozwiązań - głównie na fakt, że przejście nie odbywa się płynnie, ale górnicy muszą zwolnić się z pracy w Makoszowach, by dostać nową pracę. Związkowcy zapowiedzieli dalsze protesty w obronie zakładu przed likwidacją. Protestują też górnicy z kopalni Krupiński w Suszcu, którą do SRK ma przekazać Jastrzębska Spółka Węglowa.

d4jfn25

Podziel się opinią

Share
d4jfn25
d4jfn25