Trwa ładowanie...
da00c12

Środa jest kolejnym dniem osłabienia złotego

Warszawa, 11.02.2015 (ISBnews/ Admiral Markets) - Środa jest kolejnym dniem osłabienia złotego. W południe EUR/PLN testował poziom 4,21 zł, co jest najwyższym kursem tej pary od końca stycznia br. Dolar podrożał do 3,7220 zł z 3,7104 zł we wtorek na zamknięciu. Natomiast szwajcarski frank, który w poniedziałek wrócił powyżej psychologicznej bariery 4 zł, obecnie traktuje ten poziom jak wsparcie, odbijając się od niego i rosnąc do 4,0160 zł.

Share
da00c12

Słabszy złoty to oprócz oczywistego odreagowania jego zeszłotygodniowego umocnienia, jest wynikiem obaw związanych z sytuacją wokół Grecji i w mniejszym stopniu wydarzeń związanych z Ukrainą.

Środa jest z punktu widzenia Grecji ważną datą. Nie tylko dlatego, że w celu omówienia sytuacji gospodarczej tego kraju zbierają się ministrowie finansów strefy euro (dzień później w tej samej sprawie spotkają się przywódcy strefy euro), ale także dlatego, że od dziś Europejski Bank Centralny (ECB) zawiesza akceptowanie greckich obligacji jako zabezpieczenia pod wsparcie finansowe udzielane greckim bankom. Z punktu widzenia inwestorów im bardziej napięta jest sytuacja na linii Ateny-Bruksela, tym gorsze będą nastroje na rynkach. I odwrotnie.

Dziś na tapecie jest też Ukraina. Wszystko za sprawą spotkania przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, do jakiego dojdzie w Mińsku. Rozmowy te mają położyć kres walkom na wschodzie Ukrainy. Gdyby faktycznie taki był ich efekt, co niestety wydaje się dość wątpliwe, to przełoży się to na spadek ryzyka geopolitycznego, a w konsekwencji zmniejszyłoby awersję do ryzyka i ostatecznie wsparło polską walutę.

da00c12

W dniu dzisiejszym jeszcze jeden czynnik ma negatywny wpływ na notowania złotego. To opublikowane rano dane o cenach konsumpcyjnych na Węgrzech. Styczeń przyniósł w tym kraju wyraźne pogłębienie deflacji. Wskaźnik CPI obniżył się do -1,4% w relacji rocznej z -0,9% w grudniu 2014 roku i wobec prognozowanych przez ekonomistów -1,2%. Dane te mogą sugerować, że również w Polsce deflacja znacząco się pogłębi na początku roku (GUS opublikuje najnowsze dane w piątek 13 lutego, oczekuje się odczytu na poziomie -1,2% R/R), co wymusi na Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) głębsze od zakładanych obniżki stóp procentowych. To zaś będzie czynnikiem osłabiającym złotego.

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

(ISBnews/ Admiral Markets)

da00c12

Podziel się opinią

Share
da00c12
da00c12