Trwa ładowanie...

Stacje benzynowe będą zamknięte w święta

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stacje benzynowe nie mogą pracować w dni ustawowo wolne - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Czy to oznacza, że niedługo w święta nie zatankujemy i nie zrobimy zakupów?

Share
Stacje benzynowe będą zamknięte w święta
Źródło: Jupiterimages
d45vpo6

Po wprowadzeniu przepisów nakazujących zamykanie sklepów w święta zyskały stacje benzynowe. Często tylko w nich dało się zrobić niezbędne zakupy.

Teraz może się to zmienić. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stwierdziło, że stacja paliw to taka sama placówka handlowa jak sklepy, więc nie powinna otwierać swoich punktów we Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, i inne święta.

d45vpo6

Na szczęście Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) uznaje, że ze względu na ważny interes społeczny stacje powinny byś otwarte. Według resortu pracy z tego samego powodu mogą być otwarte co najwyżej w niedzielę. Jeśli na swoim postawi ministerstwo, już niedługo możesz mieć problem z zatankowaniem w święta. Różnica w interpretacji wynika z nieprecyzyjnych przepisów - informuje gazeta.

Eksperci zauważają, że tak naprawdę nie wiadomo, kogo zakaz handlu w święta obowiązuje. I tak apteki mogą handlować środkami higienicznymi, a sąsiedni sklep już nie. Cukiernia może sprzedawać pączki - bo sama je wytwarza, ale inny punkt handlowy tych samych wyrobów już nie sprzeda. I w ten sposób coraz więcej sklepów stara się obejść przepisy.

Małe sklepy poszerzają asortyment o małą gastronomię, inni rejestrując działalność, nie wpisują handlu jako głównej działalności. Powstaje coraz więcej sklepów na stacjach benzynowych, no i w święta zatrudniają pracowników na umowę zlecenie. Wszystkie te zabiegi pozwalają handlować w dni wolne od pracy.

jk - WP.PL / Dziennik Gazeta Prawna

d45vpo6

Podziel się opinią

Share
d45vpo6
d45vpo6