Trwa ładowanie...

Stacje paliw będą znikać. Nie zmieni tego wyłączenie spod zakazu handlu

To będą chude lata dla właścicieli stacji benzynowych. Zdaniem ekspertów, wiele takich placówek czeka likwidacja lub zmiana profilu działalności. W znacznym stopniu dotyczy to stacji na prowincjach. Barierą w rozwoju są m.in. wysokie ceny.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Stacje paliw będą znikać. Nie zmieni tego wyłączenie spod zakazu handlu Źródło: Materiały prasowe, fot: PKN Orlen
dpc5lcn

Na polskim rynku jest miejsce dla ok. 7 tys. stacji paliw. Tymczasem działa ich ok. 6,600. Co więcej, w przyszłości takich punktów może ubywać – prognozują eksperci z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).**

Zakaz handlu nie pomógł

Motorem napędowym dla rozwoju tego segmentu mogłoby być wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, które obowiązuje od kwietnia tego roku. Stacje są w uprzywilejowanej pozycji ponieważ zostały wyłączone spod tego zakazu. Pierwsze miesiące obowiązywania nowych przepisów były czasem żniw. W kwietniu sprzedaż urosła o 30 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zobacz także: Na stację paliw po buty, mięso i telewizor. Zakaz handlu w praktyce

Co więcej, są stacje które postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom i rozwinęły swoją działalność. Warto wspomnieć o pewnej stacji w Szczecinie, która otworzyła sklep mięsny. Podobny krok rozważają kolejne lokalizacje. Wiele jednak wskazuje na to, że pozytywny trend nie utrzyma się długo.

dpc5lcn

Za drogo

Klientów odstraszają wysokie ceny. Wiele osób traktuje stacje, jak ostatnią deskę ratunku. Robią tam zakupy awaryjnie i jak najrzadziej. Kilkukrotne przebicie cen w stosunku do tego, ile trzeba zapłacić w regularnych sklepach, nie jest na kieszeń przeciętnego Polaka.

Tym, co może przypieczętować los wielu stacji jest rozwój infrastruktury. Szczególnie planowana rozbudowa ekspresówek i autostrad, na które stopniowo przenosi się ruch pojazdów. Znaczenie dotychczasowych arterii będzie maleć. Znajdujące się przy nich stacje będą musiały zwinąć interes.

Nowa strategia

Właściciele stacji nie mówią jednak ostatniego słowa. Chcą przyciągnąć klientów, unowocześniając swoje punkty i dostosowując je do potrzeb klientów. Koncerny zapowiadają z kolei inwestycje w duże obiekty, które zastąpią małe punkty z niewielką liczbą dystrybutorów.

dpc5lcn

Ciekawą strategię przyjął PKN Orlen, który przy swoich stacjach stawia plenerowe siłownie przeznaczone w szczególności dla kierowców pokonujących długie trasy. Ponadto w miejsce tradycyjnych dystrybutorów z paliwami zaczną powoli pojawiać się stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Tylko Orlen zamierza uruchomić ich ok. 150.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dpc5lcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpc5lcn
dpc5lcn