Stanisławski: należy stworzyć jednolity w całej UE system klasyfikacji OFE
Należy stworzyć przejrzysty system
klasyfikacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w ramach UE,
aby można było mówić o takich samych miarach deficytu budżetowego
i długu publicznego w każdym kraju Unii - powiedział wiceminister
finansów Grzegorz Stanisławski w Sejmie, na połączonym posiedzeniu
Komisji ds. Europejskich i Komisji Finansów.
22.04.2005 07:17
Należy stworzyć przejrzysty system klasyfikacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)
w ramach UE, aby można było mówić o takich samych miarach deficytu budżetowego i długu publicznego w każdym kraju Unii - powiedział wiceminister finansów Grzegorz Stanisławski w Sejmie, na połączonym posiedzeniu Komisji ds. Europejskich i Komisji Finansów.
Przypomniał, że Polska otrzymała zgodę na traktowanie OFE jako elementu sektora finansów publicznych, co pozwala klasyfikować transfery do OFE nie jako wydatek, ale przepływ wewnątrz sektora. Derogacja ta jest ważna do 2007 roku. Później obliczenia deficytu budżetowego będą musiały być powiększone o wartość dotacji do OFE, czyli o blisko 1,5-1,9 proc. PKB.
Polska zabiega o przyjęcie przez UE takiej wykładni, aby uznać wypłaty budżetowe do OFE jako transfer wewnątrz sektora, co nie powodowałoby zwiększenia deficytu budżetowego. Dzięki niej Polska szybciej będzie mogła spełnić kryterium fiskalne przystąpienia do strefy euro. Zgodnie z planem rządowym ma się tak stać do końca 2007 roku, co umożliwiłoby Polsce przystąpienie do strefy euro w 2009 roku.
Część kryteriów z Maastricht wymaganych dla przyjęcia euro to ograniczenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB i utrzymanie długu publicznego poniżej 60 proc. PKB.
Stanisławski podkreślił, że w UE są kraje, które przeprowadziły reformę OFE - jak Polska, Szwecja i Wielka Brytania oraz kraje, które nie przeprowadziły reformy - jak Francja.
_ Zauważmy, że porównywanie struktury makroekonomicznej takich krajów jest bardzo trudne. Chodzi o to, aby stworzyć przejrzysty system klasyfikacji OFE, dzięki któremu będziemy mogli mówić o tych samych miarach deficytu budżetowego i długu publicznego w przypadku każdego kraju UE _ - powiedział wiceminister.
Dodał, że przy spełnianiu kryteriów z Maastricht musimy zwrócić uwagę, że _ takie potęgi gospodarcze jak Niemcy i Francja mają istotne problemy ze spełnieniem kryteriów deficytu budżetowego i długu publicznego _.
Połączone komisje zajmowały się w środę sprawami Ogólnych Wytycznych Polityki Gospodarczej, które będą w poniedziałek 25 kwietnia prezentowane przez delegacje parlamentów narodowych w Parlamencie Europejskim. Polskę będą reprezentować Krystyna Skowrońska (PO) i Mieczysław Jedoń (SLD).