Start-upy na Dniach Przedsiębiorczości Poznań

Poznań aspiruje do roli stolicy polskich start-upów i stawia na nowoczesny biznes. Szacuje się, że w mieście funkcjonuje ok. 100 tego typu firm. Z tego powodu po raz pierwszy w ramach Dni Przedsiębiorczości Poznań zorganizowano imprezę StartUp! Poznań.

07.05.2014 20:20

Celem rozpoczętych w środę Dni jest promocja przedsiębiorczości i zachęcenie mieszkańców Wielkopolski do zakładania firm. Impreza składa się z pięciu różnych inicjatyw i potrwa do czwartku, a organizatorzy spodziewają się ok. 4 tys. uczestników.

"Co roku Dni rozrastają się. W tym roku dołączyło do nas Forum Franczyzy i po raz pierwszy zorganizowaliśmy StartUp! Poznań" - powiedziała w środę PAP dyrektor wydziału działalności gospodarczej i rolnictwa Urzędu Miasta Poznania Joanna Jajus.

Podczas StartUp! miasto będzie się starało pokazać, dlaczego warto rozpocząć taką działalność biznesową. Przykładami pomysłów z Poznania są portale jakdojade.pl, lubimyczytac.pl oraz portal z e-bookami - legimi.com, a także firma Dice+ produkująca elektroniczną kostkę do gry.

Mianem start-upu określa się młodą firmę działającą w oparciu o nowe technologie, która poszukuje modelu biznesowego. Start-up to też często nieformalna grupa osób, która ma pomysł i poszukuje współpracowników oraz pieniędzy na jego realizację. Jak podkreśliła zajmująca się rynkiem start-upów Monika Synoradzka, trudno przez to określić liczbę działających w Poznaniu start-upów i liczbę miejsc pracy, jakie przynoszą.

"Szacunkowo w Poznaniu działa od kilkudziesięciu do ok. 100 start-upów. Stolica Wielkopolski wymieniana jest przez zagranicznych partnerów w czołówce polskich miast aktywnych start-upowo. Działają też fundusze inwestycyjne zajmujące się tego typu przedsięwzięciami" - dodała.

W Poznaniu funkcjonuje obecnie ponad 100 tys. firm. Daje to stolicy Wielkopolski drugie miejsce w kraju, po Warszawie, pod względem liczby zarejestrowanych firm na 10 tys. mieszkańców. W 2013 roku w Poznaniu przybyło kolejnych 9 tys. podmiotów gospodarczych.

Zdaniem prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, start-upy są coraz ważniejsze dla rozwoju miasta. "Tradycyjny model przedsiębiorczości opartej na kapitale nadal się rozwija w metropolii Poznań, ale pojawił się też nowy. Dziś nie trzeba mieć wielkiego kapitału - wystarczy wyjątkowy pomysł" - powiedział.

Dni Przedsiębiorczości pod jednym szyldem zbierają pięć imprez. Oprócz Forum Franczyzy i StartUp! Poznań w ich skład wchodzą: Targi Usług dla Biznesu, Konkurs o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości oraz Forum Gospodarcze Metropolii Poznań.

Dni Przedsiębiorczości wyrosły z Forum Gospodarczego Metropolii Poznań, którego tegoroczna, VII edycja rozpoczęła biznesowe wydarzenie w stolicy Wielkopolski. Jak mówił w środę podczas Forum prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Wojciech Kruk, poznańskie dni przedsiębiorczości stały się wzorcem działań dla całego kraju. Bliska jest realizacja pomysłu, aby tego typu wydarzenia były organizowane w tym samym terminie w każdym województwie.

Podczas Forum wskazano wyzwania, jakie stoją przed Poznaniem. Według rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Mariana Goryni, największym z nich jest podtrzymanie źródeł rozwoju gospodarczego. "Możemy wpaść w pułapkę średniego dochodu. Branże z niskimi kosztami pracy są obecnie motorem rozwoju. Powinniśmy przenosić gospodarkę metropolii na wyższe szczeble łańcucha wartości. Potrzebna jest produkcja bardziej zaawansowana technicznie" - powiedział.

Poznańskie Dni Przedsiębiorczości oraz Forum Gospodarcze Metropolii Poznań odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Są one wspólną inicjatywą Poznania, powiatu poznańskiego oraz środowisk gospodarczych i naukowych reprezentowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Wielkopolską Izbę Przemysłowo-Handlową, Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

Wstęp i uczestnictwo w imprezie są bezpłatne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)