Trwa ładowanie...
d1oimrq
07-12-2015 14:45

Startuje GoArctic, program PAIiIZ zachęcający do inwestycji w krajach północnych

Ukazaniu polskim firmom atrakcyjności inwestycyjnej obszaru arktycznego oraz zachęceniu ich do inwestowania w Danii, Finlandii, Kanadzie, Szwecji oraz Islandii ma służyć GoArctic - zainaugurowany w poniedziałek program Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

d1oimrq
d1oimrq

Program rozpoczęła misja biznesowa polskich przedsiębiorców do Danii i Grenlandii. Jak poinformował PAIiIZ, w jej skład wchodzą przedsiębiorstwa z sektora zielonych technologii, nowoczesnych technologii, innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz zaawansowanych procesów przemysłowych. Wizyta potrwa do środy.

W trakcie pobytu w Danii przewidziano rozmowy z przedsiębiorcami, a na Grenlandii przedstawiciele polskiego biznesu wezmą udział w konsultacjach z władzami lokalnymi, a także agencją ds. inwestycji.

Jak tłumaczył szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, Arktyka to szczególne miejsce dla przedsiębiorców działających w sektorze zielonych technologii, a także perspektywiczny rynek dla innowacji, sektora badań i rozwoju oraz polskich firm high-tech.

Zdaniem PAIiIZ w regionie Arktyki pojawiają się nowe, liczne perspektywy ekonomicznego wykorzystania np. bogactw naturalnych. Otwarcie północnej drogi wodnej to z kolei, według agencji, szansa dla polskich inwestorów działających w przemyśle stoczniowym i żeglugi morskiej.

d1oimrq

Duży potencjał rozwoju ma też turystyka - dodaje PAIiIZ. W ostatnim roku ruch turystyczny na samej Islandii wzrósł o ponad 40 proc.

PAIiIZ przypomina, że Arktyka od wielu lat przyciąga uwagę Polski. W 1996 roku powołano Radę Arktyczną, której członkami są Islandia, Stany Zjednoczone, Rosja, Szwecja, Kanada, Finlandia, Norwegia oraz Dania wraz ze swoimi autonomicznymi terytoriami zależnymi - Grenlandią i Wyspami Owczymi. Polska ma w niej status stałego obserwatora.

d1oimrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oimrq