Trwa ładowanie...
impreza
31-12-2011 10:37

Stawki podatku od sylwestra mogą być różne

Wysokość daniny od usług związanych z imprezą zależy od umów organizatora z firmami, które je wykonują.

Stawki podatku od sylwestra mogą być różneŹródło: Jupiterimages
d2gtes7
d2gtes7

Możliwe są trzy stawki: podstawowa – 23 proc., obniżona – 8 proc. lub całkowite zwolnienie z VAT. Skąd te rozbieżności?

Gdy usługa organizacji polega jedynie na udostępnieniu miejsca i sprzętu, nie ma możliwości zastosowania żadnej preferencji. Tak wynika z interpelacji dotyczącej wysokości podatku od organizacji koncertu. Usługi wynajmu sceny, nagłośnienia i oświetlenia podlegają opodatkowaniu stawką 23 proc. Nie ma znaczenia, na jaki cel zostaną przeznaczone te świadczenia.

Bardziej skomplikowana jest sprawa wynagrodzenia artysty. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT zwolnieniu podlegają usługi świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców wynagradzanych w formie honorariów.

Nie znaczy to, że jeśli gwoździem programu jest występ artystyczny, organizator nie zapłaci VAT za usługi piosenkarki. Występ można bowiem traktować jako świadczenie odrębnej usługi lub jeden z elementów imprezy kulturalnej organizowanej przez wyspecjalizowaną firmę.

d2gtes7

Jeżeli na podstawie umowy z miastem, agencją artystyczną albo menedżerem wykonawcy twórcy i artyści świadczą odrębną usługę kulturalną, za którą pobierają honorarium, to jest ona zwolniona z VAT. Jeśli umowa dotyczy organizacji imprezy kulturalnej, to cała usługa jest opodatkowana stawką 23 proc.

Ile zapłacą uczestnicy imprezy? Jeśli trzeba kupić bilet wstępu, w jego cenie też będzie zawarty VAT. Pocieszeniem może być jego wysokość. Załącznik nr 3 do ustawy o VAT zawiera listę usług, do których zastosowanie ma stawka 8-proc. Znajdują się wśród nich m.in. usługi wstępu na widowiska artystyczne oraz wstęp na sale taneczne.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie dotycząca szkoły tańca udostępniającej swoje pomieszczenia na cele imprezy sylwestrowej (nr IPPP1/443-1442/11-2/AW). Organizacja miała się ograniczać do udostępnienia parkietu i muzyki tanecznej, bez ingerencji instruktorów, którzy prowadziliby zajęcia. Izba zgodziła się, że skoro nie świadczy on żadnych dodatkowych usług podczas zabawy, bilety wstępu będą opodatkowane 8-proc. stawką.

Mateusz Maj
Rzeczpospolita

d2gtes7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gtes7