Trwa ładowanie...
d2rk74v

Stefan Persson

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2rk74v
Miejsce urodzenia:

Sztokholm, Szwecja

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, Fot: Prolineserver

Stefan Persson to szwedzki biznesmen i miliarder. Jest synem Erlinga Perssona, twórcy globalnej firmy odzieżowej H&M (Hennes & Mauritz).

Życiorys

Stefan Persson urodził się w Sztokholmie. Jest synem Erlinga Perssona, założyciela firmy H&M.

Biznesmen ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Sztokholmie i Uniwersytecie w Lund, po czym zaczął pracować w rodzinnej firmie. W latach 1976-1982 był odpowiedzialny za międzynarodową ekspansję firmy H&M. Otworzył m.in. sklepy w Indiach i Afryce Południowej. Po wycofaniu się ojca z firmy został CEO i doprowadził do tego, że pod koniec lat 90. H&M było największą firmą odzieżową w Europie.

W 1998 roku zrezygnował z tego stanowiska, pozostając prezesem H&M. Firma nadal jest prowadzona przez rodzinę Stefana Perssona – obecnym CEO jest jego syn, Karl-Johan Persson.
Stefan Persson posiada również udziały w firmie Hexagon AB, która zajmuje się wytwarzaniem narzędzi do projektowania i mierzenia przedmiotów. Stefan Persson ma udziały także w firmach Ericsson, Nordea, Poolia.

Stefan Persson angażuje się także w działalność pro bono. Jest prezesem organizacji pozarządowej Mentor Foundation, która działa na rzecz zwalczania przemocy i przeciwdziałania stosowaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież. Fundację założyła w 1994 roku królowa szwedzka Sylwia Sommerlath. W 1999 Stefan Persson założył fundację pamięci ojca, Erlinga Perrsona, czyli Erling Persson-Family Foundation. Prowadzi długoterminowe badania naukowe, by wspierać edukację i wychowanie dzieci.

W 2001 roku nadano mu tytuł doktora honoris causa na Stockholm School of Economics. W 2010 Królewskie Stowarzyszenie Patriotyczne przyznało mu medal biznesu za rozwój szwedzkiego biznesu.

Cytaty

  • Being first in a market is not everything. Customer loyalty is. (Bycie pierwszym na rynku nie jest najważniejsza. Lojalność klienta - tak)
  • Loyalty is not won by being first. It is won by being best (Lojalności nie zdobywa się będąc pierwszym. Zdobywa się ją przez bycie najlepszym)
  • You have to sow before you can reap. (Zanim zbierzesz plon, musisz zasiać ziarno)
  • We are very people, and customer oriented. (Jesteśmy bardzo ludzcy i zorientowani na klienta)
  • No one should have to choose between price and quality. (Nikt nie powinien wybierać między ceną a jakością)
  • Fashion and quality at the best price. (Moda i jakość w najlepszej cenie)

Majątek

Majątek Stefana Perssona jest szacowany na 19 miliardów dolarów. Jego majątek w dużej mierze pochodzi z akcji firmy H&M, która ma obecnie 3,5 tysiąca sklepów w 55 krajach na całym świecie.

Życie prywatne

Stefan Persson jest żonaty z Carolyn Denise Persson. Mają troje dzieci - Karla-Johana, Charlotte i Toma. Jest właścicielem wioski Linkenholt w Hampshire w Anglii. Jego pasją jest jazda na nartach, golf i tenis.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Stefan Persson zajmuje 43. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według Forbes i jest najbogatszym człowiekiem w Szwecji.

d2rk74v
d2rk74v
d2rk74v
d2rk74v