Trwa ładowanie...
d42p8eg

Stefan Quandt

Najnowsze informacje
5.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Frankfurt

d42p8eg
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Stefan Quandt to niemiecki miliarder będący spadkobiercą Herberta Quandta. Jest właścicielem 26 proc. Bayerische Motoren Werke, drugiego na świecie producenta samochodów luksusowych.

Życiorys

Stefan Quandt urodził się 9 maja 1966 roku w miejscowości Bad Homburg vor der Höhe. Jest synem Alberta i Johanny Quandtów. Jego ojciec odbudował słabnącą firmę BMW zwiększając swoje udziały do 50% wbrew radom bankierów, przez co zaryzykował znaczą część swojego majątku. Stefan Quandt studiował ekonomię i inżynierię na Politechnice Karlsruhe. Swoją karierę rozpoczynał od pracy w Boston Consulting Group w latach 1993-1994.

W latach 1994-1996 pracował w firmie Datacard w Minneapolis jako menedżer ds. Marketingu w Hong Kongu. W 1982 roku zmarł ojciec Stefana Quandta, po którym odziedziczył 17.4% BMW, a także znaczne udziały w innych koncernach, z których wiele prowadzi przez spółkę holdingową Delton AG.

Jego udziały obejmują 76% CEAG, firmy produkującej małe zasilacze i urządzenia do ładowania telefonu, 50,3% Logwin AG, firmy logistycznej i spedycyjnej a także 100% udziałów takich firm jak Heel GmbH, produkującej leki homeopatyczne, i firmy CeDo, produkującej artykuły gospodarstwa domowego. Razem ze swoją matką posiadał także 18,3% udziałów firmy Gemplus International zajmującej się bezpieczeństwem cyfrowym.

Stefan Quandt jest obecnie zastępcą przewodniczącego rady nadzorczej w BMW. Posiada też mandaty w radach nadzorczych Dresdner Bank AG i Gerling Konzern Allgemeine Versicherungs AG. Krążą plotki, że w końcu stanie się szefem rady nadzorczej BMW. Jego matka i siostra są również znaczącymi akcjonariuszami w BMW i innych dużych niemieckich firmach co czyni rodzinę jedną z najbogatszych na świecie. Stefan Quandt w 2012 roku kupił 94% udziałów bankrutującego producenta modułu słonecznego Solarwatt, który następnie zawarł partnerstwo z BMW. Obecnie koncentruje się na dostarczaniu energii słonecznej na systemy dachowe i karoserie.

Majątek

Majątek Stefana Quandta wyceniony jest na 19.6 mld dolarów. Udziały w BMW i wielu innych dobrze prosperujących spółkach mogą wywołać kolejne wzrosty w najbliższych latach.

Życie prywatne

Stefan Quandt jesienią 2005 roku poślubił Katharine, inżynier oprogramowania. 31 grudnia tego samego roku urodziła im się córka. Rodzinie Quandtów zarzuca się skłonność do otaczania się tajemnicami. Nakręcono o nich film zatytułowany "Milczenie Quandtów", opisujący rolę ich rodzinnych firm i powiązania nazistowskie podczas II wojny światowej. Nazistowska przeszłość Quandtów nie była wcześniej znana, ale film ujawnił historię szerokiemu gronu odbiorców.

W "Milczeniu Quandtów" zarzucano rodzinie wykorzystywanie robotników niewolniczych w fabrykach w czasie II wojny światowej. Po premierze filmu rodzina zleciła dokładne zbadanie ich przeszłości, co potwierdziło zarzuty.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Obecny majątek Stefana Quandta uplasował go na 47 miejscu w rankingu najbogatszych według Forbesa.

d42p8eg
d42p8eg
d42p8eg
d42p8eg