Trwa ładowanie...
d1pn8p3

Stępień: Decyzja o rozbudowie terminala LNG może zapaść w tym roku

Warszawa, 24.02.2016 (ISBnews) - Decyzja na temat rozbudowy zdolności regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu może być podjęta w tym roku, jednak po uruchomieniu terminala, poinformował prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Share
d1pn8p3

"Podejmiemy decyzję co do rozbudowy, ale najpierw chcemy uruchomić terminal" - powiedział Stępień dziennikarzom.

Potwierdził, że decyzja może zapaść jeszcze w tym roku.

Wcześniej podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. energii i Skarbu Państwa Stępień wskazywał, że do podjęcia tej decyzji konieczne jest zapewnienie kolejnych kontraktów na regazyfikację.

d1pn8p3

"Jesteśmy przygotowani do rozbudowy terminala w kilku wariantach, ale ten projekt traktujemy łącznie z projektem sprzedaży przepustowości terminala. Obecnie mamy tylko jeden kontrakt na regazyfikację, z PGNiG. Liczymy, że po uruchomieniu pojawią się nowe" - powiedział.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews)

d1pn8p3

Podziel się opinią

Share
d1pn8p3
d1pn8p3