Trwa ładowanie...

Steve Wozniak - geniusz polskiego pochodzenia

Człowiek legenda, wymyślił komputer osobisty i pomógł zbudować potęgę firmy Apple. Steve Wozniak jest dumny z polskiego pochodzenia. Dziś jest celebrytą i filantropem. Kocha grać w tetrisa i polo

Share
Steve Wozniak - geniusz polskiego pochodzeniaŹródło: studio.wp.pl
dy6t3c0

.

Jak to się wszystko zaczęło?

Steve Wozniak urodził się w 1950 roku. Jego ojciec, Jacob Francis Wozniak, miał polskie i niemieckie korzenie (pradziadek Steve'a urodził się w XIX wieku w Polsce). Był z wykształcenia inżynierem elektrykiem i to po nim Steve odziedziczył pasję do elektroniki. Jego talent ujawnił się już w dzieciństwie. „Steve nie należał w szkole do zahukanych kujonów. Miał zamiłowanie do żartów - tej cechy nie pozbył się do dzisiaj. Lubi podobno nawet ‘polish jokes’, choć czuje się dumny z polskiego pochodzenia. Dzięki krótkofalówkom, które sam konstruował, umawiał się z kolegami na nocne wypady, w czasie których owijali papierem toaletowym domy sąsiadów. Kiedyś stworzył nawet imitację bomby zegarowej, którą ukrył w jednej ze szkolnych szafek” – czytamy w dziennikpolski24.pl.

Jobsa poznał jeszcze w liceum (Wozniak już wtedy budował komputery), przedstawił ich sobie kolega ze szkoły. - Powiedział mi, musisz poznać pewnego gościa, jest młodszy od ciebie i też interesuje się elektroniką, jesteście podobni do siebie – powiedział Steve Wozniak w wywiadzie, którego udzielił Jessice Livingston na łamach foundersatwork.com. Tak zaczęła się historia firmy Apple.

dy6t3c0

Od blue box, przez Apple, do filantropii

- Na kilka lat przez Apple pracowałem w Hewlett-Packard, gdzie tworzyłem kalkulatory dla naukowców. To było wspaniałe pracować nad czymś kompletnie nowym. Ciągnęło mnie jednak do innych rzeczy. Codziennie po powrocie z pracy siadałem i tworzyłem własną elektronikę – powiedział Steve Wozniak.

Apple I powstał w przydomowym garażu i był pierwszym komputerem osobistym dostępnym w sprzedaży. Kosztował 666,66 dol. Początkowo wyprodukowano 200 sztuk. Jednak pierwszym prawdziwym wynalazkiem Steve`a Wozniaka było urządzenie o nazwie „blue box”, służące do wykonywania bezpłatnych połączeń telefonicznych, wykorzystujące lukę w ówczesnych analogowych systemach zabezpieczeń. Wozniak skonstruował również Apple II oraz komputer Lisa i stworzył do nich oprogramowanie.

W lutym 1981 r. Wozniak miał wypadek lotniczy, w którym rozbił swój samolot podczas startu. Po powrocie ze szpitala miał poważne zaniki pamięci. Mylił weekendy z dniami roboczymi, mieszały mu się dni tygodnia i pokoje w siedzibie firmy. Udało mu się jednak wrócić do pracy, jednak skonfliktował się z Jobsem i w końcu rozstał się z Apple w 1987 r. Wciąż jednak figuruje jako pracownik i otrzymuje wypłatę w wysokości ok. 120 tys. dolarów rocznie oraz jest akcjonariuszem.

Dziś Wozniak to przede wszystkim człowiek, który cieszy się życiem. Uwielbia grać w polo, jest rekordzistą w tetrisa. Angażuje się w różne projekty charytatywne i edukacyjne.

Wozniak w liczbach

1350 dol. * – tyle kosztował prototyp pierwszego komputera Apple
*
1976 r.
- powstaje firma Apple
666,66 dol. *– cena, za którą można było kupić Apple I
*
1987 r. *- Wozniak żegna się z Apple
*
9 uczelni *przyznało mu tytuł doktora honoris causa
*
4 razy
żonaty
1 raz wziął udział w „Tańcu z gwiazdami”

JK,WP.PL

dy6t3c0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy6t3c0
dy6t3c0