Stopy procentowe bez zmian - komentarz walutowy
Zgodnie z oczekiwaniami większości komentatorów Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych na lutowym posiedzeniu. Główna stopa procentowa wynosi w dalszym ciągu 2%. Jest to oczywiście najniższy poziom w historii, ale daleko nam jeszcze do gospodarek zachodnich gdzie właśnie odkrywane jest zjawisko ujemnych stóp procentowych. Szczególnie głośno było ostatnio o ujemnych stopach w Szwajcarii.
04.02.2015 | aktual.: 23.12.2015 10:29
Nam sytuacja, w której depozyty w bankach są ujemnie oprocentowane nie grozi, natomiast musimy się przyzwyczaić, że konto osobiste bez oprocentowania będzie standardem.
Dlaczego Rada nie obniżyła stóp procentowych? Wydawać by się mogło, że skoro cel inflacyjny wynosi 2,5% z dokładnością do 1%, a obecnie inflacja, a właściwie deflacja, wynosi 0,5% decyzja może być tylko jedna. Jak widać nie. Pamiętajmy, że inflacja w sytuacji spowolnienia gospodarczego u głównych partnerów handlowych często spada. Warto również zwrócić uwagę na ceny paliw. Wartości, które widzimy na wyświetlaczach stacji benzynowych dawno nie były tak optymistyczne. Jeżeli my tankujemy taniej, to i cały biznes transportuje taniej. W rezultacie przedsiębiorcy, mając niższe koszty mogą mieć wyższy zysk nie podnosząc lub nawet delikatnie obniżając ceny. Inflacja z pewnością istotnie wzrośnie jeżeli dojdzie do długo wyczekiwanej korekty na rynku ropy.
Jak długo zatem będzie czekać RPP? W marcu poznamy duży pakiet danych z NBP na temat prognoz inflacji i wzrostu gospodarczego. To od niego zależeć będzie prawdopodobnie najbliższy ruch.
Jaki wpływ mają na nas stopy procentowe? Im niższe stopy tym taniej możemy pożyczać pieniądze na rynku. Ma to oczywiście swoją drugą stronę - tym mniej dostaniemy pożyczając pieniądze na rynku. Ma to również wpływ na waluty, im niższe stopy procentowe tym słabsza waluta. O ile brak obniżki stóp nie pomaga kredytobiorcom złotowym, bo ich raty się nie zmienią, o tyle kredytobiorcy walutowi z pewnością się cieszą. Spadek stóp mógłby dołożyć im jeszcze kilka groszy do kursu franka i jeszcze kilka siwych włosów.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA