Trwa ładowanie...

Strajk pracowników Amazona w Niemczech. Chcą lepszej ochrony przed koronawirusem

Na początku tygodnia strajkowali pracownicy centrów dystrybucyjnych Amazona w Niemczech. Domagali się większej ochrony w czasie pandemii COVID-19. W proteście wzięło udział co najmniej dwa tysiące osób.

Share
Strajk pracowników Amazona w Niemczech. Chcą lepszej ochrony przed koronawirusemŹródło: Getty Images
d3oma6q

O strajku napisał portal wiadomoscihandlowe.pl, powołując się na amerykańskie i niemiecki media.

CNBC cytuje związkowców, którzy zarzucają koncernowi, że naraża zdrowie i życie pracowników magazynów. Bezpośrednią przyczyną strajków było wykrycie koronawirusa u pracowników kilku centrów logistycznych Amazona w Niemczech. Związkowcy wskazują, że samo ognisko zakażeń w Bad Hersfeld obejmowało 30-40 osób zatrudnionych w magazynie.

Amazon odpowiada zaś, że zainwestował już 4 mld dolarów na świecie na inicjatywy związane z podnoszeniem bezpieczeństwa w trakcie pandemii.

d3oma6q

Strajki wywołane obawą o zdrowie odbyły się także w niektórych centrach Amazona w USA. Według CNBC Amazon zwolnił kilku pracowników, którzy głośno popierali protesty. Firma jako oficjalną przyczynę zwolnienia pracowników wskazała wielokrotne złamanie wewnętrznej polityki.

Z wyliczeń CNBC wynika, że przypadki zakażenia koronawirusem zostały wykryte w co najmniej 50 centrach dystrybucyjnych Amazona na świecie. Co najmniej ośmiu pracowników zmarło z tego powodu.

Tymczasem w czwartek podano dane o majątku Jeffa Bezosa, szefa Amazona. Fortuna najbogatszego człowieka na świecie jest rekordowo wysoka i sięgnęła 171,6 mld USD.

Zobacz: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Stanowisko Amazona

Po publikacji tekstu do redakcji money.pl napisało biuro prasowe Amazon. Chcąc dochować należytej staranności, publikujemy ich stanowisko.

d3oma6q

"Związek zawodowy wezwał do strajków w sześciu niemieckich centrach logistycznych. Większość naszych współpracowników nie bierze w nich udziału i w związku z tym nie obserwujemy wpływu strajków na realizację zamówień klientów. Fakt, że więcej niż 8 000 z ponad 13 000 stałych pracowników w Niemczech jest z nami już od ponad 5 lat, świadczy o tym, że jesteśmy odpowiedzialnym pracodawcą. Oferujemy już wszystko, o co wnoszą związki zawodowe: konkurencyjne wynagrodzenie, możliwości rozwoju kariery i bezpieczne środowisko pracy.

Fakty są następujące: do końca czerwca na całym świecie zainwestowaliśmy około 4 miliardów dolarów we wdrożenie inicjatyw związanych z COVID, aby nadal realizować zamówienia klientów i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Tylko w Niemczech kupiliśmy 470 milionów sztuk środków do dezynfekcji rąk, 21 milionów par rękawiczek ochronnych, 19 milionów maseczek, przyłbic oraz innych osłon na usta i nos, 39 milionów chusteczek dezynfekujących. Służby zdrowia oraz przedstawiciele rządu potwierdzają, że wprowadziliśmy odpowiednie środki w celu ochrony pracowników i klientów.” – czytamy w oświadczeniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d3oma6q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oma6q
d3oma6q