Strajk przeciwko podwyżce cen paliw: kraj stanął

W proteście przeciwko podwyżce cen benzyny i innych paliw robotnicy podpalali autobusy, opony samochodowe i ciskali kamieniami. W poniedziałek strajk powszechny doprowadził do paraliżu części Indii, ale nie było doniesień o większych aktach przemocy.

Strajk przeciwko podwyżce cen paliw: kraj stanął
Źródło zdjęć: © AFP

W Bombaju, finansowej stolicy Indii, stanęły pociągi i samoloty, taksówki zjechały na pobocza, a na ulice wyszli protestujący z hinduskiej partii nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) i Shiv Sena (SS).

W zagłębiu nowych technologii Bangalurze i rządzonym przez BJP stanie Karnataka niemal wszystkie większe firmy informatyczne były zamknięte.

Większość kopalni węgla i rudy żelaza oraz porty we wschodnich Indiach funkcjonowały jak zwykle, tylko w stanie Orissa doszło do przerw w transporcie rudy - podały władze.

W całym kraju policja na krótko zatrzymywała protestujących, by rozproszyć demonstracje.

Odpowiedzi na strajk, największy z przeprowadzonych w ostatnich latach przez opozycję, były różne. Zdaniem analityków jest mało prawdopodobne, by rząd ustąpił w centralnej kwestii swojej polityki fiskalnej i wycofał się z decyzji o uwolnieniu cen benzyny.

Do całodziennego protestu opozycja wezwała, kiedy rząd federalny odmówił wycofania się z podwyżki w wysokości 6,7%, ogłoszonej 10 dni temu. Podwyżkę rząd wprowadza, starając się ograniczyć straty państwowych firm naftowych i by zmniejszyć deficyt finansów w sytuacji, kiedy inflacja wyraża się w Indiach liczbą dwucyfrową.

Wyższe ceny paliwa wpłyną na wzrost o jeden punkt procentowy inflacji, która już wynosi 10,16%, co może spowodować spadek poparcia dla Indyjskiego Kongresu Narodowego w wyborach w nadchodzących miesiącach w kluczowych stanach.

Strajk przeprowadzono głównie w rejonach rządzonych przez opozycję.

W stanie Bengal Zachodni na wschodzie Indii, będącym bastionem komunistów, na ulicach wywijano czerwonymi flagami. Ale w stolicy Indii, rządzonej przez Indyjski Kongres Narodowy, jedynie na krótko wystąpiły zakłócenia w komunikacji metrem.

- Mamy tu przypadek, w którym opozycja łączy się w doraźnej kwestii, ale nie znaczy to, że w ten sposób wywrze nacisk na rząd i zmusi go do wycofania się z podwyżki cen benzyny - powiedział D.H. Pai Panandikar, szef prywatnego ośrodka analitycznego RPG Foundation. Jego zdaniem "potrzeba fiskalnej roztropności jest o wiele silniejsza niż populizm i rząd to rozumie".

Rząd w zeszłym roku utrzymał się u władzy głównie dzięki wydatkom socjalnym, ale musi obciąć kosztowne subsydia, aby zmniejszyć deficyt do 5,5% na rok fiskalny 2010/11. W zeszłym roku fiskalnym, trwającym do marca, subsydia do paliw wyniosły w Indiach około 1 procenta PKB.

Straty spowodowane przez strajk jedno z lobby przemysłowych ocenia na ponad 640 mln dolarów.

Źródło artykułu:PAP
bombajpaliwozamieszki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)