Trwa ładowanie...
d251w9r
28-09-2016 08:55

Strata netto Qumaka to 6,34 mln zł w I poł. 2016 r. wobec zysku rok wcześniej

Warszawa, 28.09.2016 (ISBnews) - Qumak odnotował 6,34 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2016 r. wobec 1,72 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

d251w9r
d251w9r

Strata operacyjna wyniosła 0,41 mln zł wobec 3,78 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 176,05 mln zł w I poł. 2016 r. wobec 352,79 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I półroczu 2016 r. wyniosła 4,94 mln zł wobec 1,88 mln zł zysku rok wcześniej.

"Okres od stycznia do czerwca bieżącego roku był dla Grupy i spółki Qumak wymagającym okresem. Rynek inteligentnej infrastruktury, z którego dynamicznego rozwoju korzystała Grupa w ostatnim czasie, mocno zwolnił w związku z zastojem w zamówieniach publicznych, których wartość spadła niemal o 50% rok do roku. Spółka przechodziła też dalsze etapy reorganizacji wewnętrznej, której elementem była m.in zmiana na stanowisku prezesa" - czytamy w komentarzu do wyników.

d251w9r

Dużo niższe obroty to z jednej strony konsekwencja cyklu koniunkturalnego na rynku zamówień publicznych, z drugiej zaś zmiany polityki sprzedażowej spółki. W 2015 roku została finalnie rozliczona transza środków unijnych na lata 2007-2013, co spowodowało kumulację sprzedaży i osiągnięcie najwyższych półrocznych obrotów w historii. Pierwsze sześć miesięcy obecnego roku było okresem przejściowym, w którym polska administracja na bardzo małą skalę ogłaszała projekty finansowane z kolejnej perspektywy na lata 2014-2020. Jednocześnie zarząd podjął działania zmierzające do zmiany struktury przychodów, preferując zlecenia o mniejszej wartości, ale pozwalające wypracować wyższe marże, a także zapewniające stałe, powtarzalne przychody, wyjaśniono w raporcie.
Spółka zwraca uwagę, że rentowność brutto na sprzedaży wzrosła znacząco w odniesieniu do tego samego półrocza przed rokiem - z 4,7% do 9,6% obecnie. Dodała jednak, że w II kw. w związku z zaprzestaniem wyceny kontraktu ISOK jako kontraktu długoterminowego nastąpiło rozpoznanie przychodów na tym projekcie, które wcześniej były ujawniane w sprawozdaniu zgodnie z zaawansowaniem kosztowym, co dało efekt w postaci dodatkowej marży. W II kwartale nastąpiła również weryfikacja osiąganej marży na kontraktach, które wchodziły w końcowy etap realizacji. Realny wzrost rentowności sprzedaży widać w II kw., która po oczyszczeniu z efektu rozksięgowania wyniosła 6,8%. Kolejnym, ale niemniej istotnym powodem wzrostu marży w II kwartale bieżącego roku było przemodelowanie organizacji oraz zmiana struktury przychodów, w tym zwiększony udział przychodów kontraktów na rynku komercyjnym, realizowanych na wyższej marży, napisano także.

"Wynik operacyjny za I półrocze wyniósł -0,4 mln zł, wobec 2 mln zł przed rokiem. Warto zauważyć, że w samym II kw. spółka wygenerowała ponad 6,3 mln zł EBIT, co bardzo pozytywnie wpłynęło na wynik uzyskany za całe I półrocze. Strata netto ukształtowała się na poziomie 6,4 mln zł, przy zysku netto 1,6 mln zł w I półroczu 2015 r. Na skonsolidowany wynik netto mocno wpłynął odroczony podatek dochodowy. Jego wysokość jest związana z potencjalną stratą podatkową rozpoznaną na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego (Grupa nie utworzyła aktywów z tyt. podatku odroczonego od straty podatkowej na 30.06.2016, w związku z niepewnością jej odliczenia w najbliższym horyzoncie czasowym)" - czytamy dalej.

Qumak jest polską spółką informatyczno-technologiczną, notowaną na GPW od 2006 r. Oferuje innowacyjne rozwiązania IT dla sektora prywatnego i publicznego, świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań.

(ISBnews)

d251w9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d251w9r