Trwa ładowanie...
d1yu950

Strategia innowacji dla mazowieckich firm - w drugiej połowie marca

Sejmik woj. mazowieckiego powinien przyjąć w drugiej połowie marca Regionalną Strategię Innowacji dla Mazowsza na l. 2014-2020. Innowacyjne firmy z regionu, by dostać pieniądze z UE, powinny inwestować m.in. w bezpieczną żywność i poprawę jakości życia mieszkańców.

Share
d1yu950

Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski powiedział PAP, że strategia została już pozytywnie zaopiniowana przez Mazowiecką Radę ds. Innowacyjności. To ciało doradcze zarządu woj. mazowieckiego, w skład którego wchodzą przedstawiciele mazowieckich uczelni wyższych, instytutów naukowych i badawczych, administracji oraz pracodawców.

"16 marca strategię ma przyjąć sejmik województwa mazowieckiego" - zapowiedział Frankowski.

Dokument ma określić tzw. inteligentne specjalizacje, czyli obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i na międzynarodowych rynkach.

d1yu950

Urząd marszałkowski przeanalizował najważniejsze obszary gospodarcze oraz wiodące technologie na Mazowszu. Na tej podstawie wskazał cztery inteligentne specjalizacje. Chodzi o bezpieczną żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu oraz wysoką jakość życia.

Mazowieckie firmy mają się specjalizować m.in. w produkcji i dystrybucji żywności wysokiej jakości. Innowacyjne przedsiębiorstwa powinny postawić ponadto na inteligentne systemy zarządzania. Chodzi m.in. o udoskonalanie, na przykład na poziomie samorządu, zarządzania siecią drogową czy kolejową.

Również instytucje otoczenia biznesu mają szansę na innowacyjne projekty. Mogą to być m.in. usługi finansowe wspierające przedsięwzięcia innowacyjne przez fundusze pożyczkowe czy kapitałowe. W tę specjalizację wpisują się też firmy logistyczne, transportowe czy zarządzające m.in. wiedzą, usługami w zakresie analizy przetwarzania danych czy zapewnienia dostępu do informacji gospodarczej.

Premiowane w nowej perspektywie unijnej mają być też projekty wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców na terenie woj. mazowieckiego. Chodzi m.in. o poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej, edukacji, warunków pracy, większą ofertę na spędzanie czasu wolnego, nowoczesne technologie w sektorze zdrowia i bezpieczeństwo cyfrowe.

d1yu950

Firmom inwestującym w inteligentne specjalizacje będzie łatwiej o pieniądze UE. Będą one mogły sięgać po nie z krajowych programów - operacyjnych oraz z regionalnego.

Na lata 2014-2020 Mazowsze otrzyma blisko 2,1 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ok. 1,7 mld euro - z programów krajowych: "Inteligentny Rozwój", "Infrastruktura i Środowisko", "Polska Cyfrowa" oraz "Wiedza, Edukacja, Rozwój".

Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza ma być aktualizowana co kilka lat, by uwzględniała trendy polskiej gospodarki. Mają w tym pomóc zarówno przedsiębiorcy z regionu, jak również środowisko naukowe.

d1yu950

Podziel się opinią

Share
d1yu950
d1yu950