Trwa ładowanie...
dpmh6vy
dpmh6vy

Strategia PGNiG zakłada ponad 34 mld zł nakładów inwestycyjnych w l. 2017-2022

Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - Strategia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r. zakłada ponad 34 mld zł nakładów inwestycyjnych w latach 2017-2022, przy czym średnioroczny capex wyniesie ok. 5,7 mld zł, podała spółka.
Share
dpmh6vy

"Blisko połowa nakładów inwestycyjnych (45%) dotyczyć będzie obszaru poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Prawie 30% nakładów zostanie przeznaczonych na rozwój działalności dystrybucyjnej. Około 13% nakładów związane będzie z obszarami elektroenergetyki i ciepłownictwa. Dodatkowo, około 12% nakładów zostanie przeznaczonych na inne, selektywnie dobierane projekty rozwojowe, cechujące się atrakcyjną stopą zwrotu m.in. w obszarach dystrybucji, obrotu, elektroenergetyki i ciepłownictwa. Średnioroczne nakłady inwestycyjne w latach 2017-2022 na poziomie około 5,7 mld zł" - czytamy w prezentacji.

W komunikacie spółka podała, że nowa strategia definiuje nowy cel nadrzędny dla grupy kapitałowej, jakim jest "wzrost wartości GK PGNiG oraz zapewnienie stabilności finansowej". Jego realizacja będzie polegała na zrównoważonym rozwoju Grupy PGNiG poprzez inwestowanie w obszary działalności cechujące się relatywnie wysoką stopą zwrotu, ale obarczone odpowiednio wyższym ryzykiem (ok. 45% łącznych planowanych nakładów przeznaczonych zostanie na obszar upstream), przy jednoczesnym inwestowaniu w obszary regulowane cechujące się znacznym bezpieczeństwem inwestycyjnym (ok. 42% łącznych nakładów alokowanych będzie w obszar dystrybucji gazu oraz elektroenergetyki i ciepłownictwa).

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

dpmh6vy

Podziel się opinią

Share
dpmh6vy
dpmh6vy