Trwa ładowanie...
d38vx42

Strategia Rafako zakłada wzrost rentowności, odejście od finansowania zewn.

Warszawa, 18.11.2014 (ISBnews) - Zarząd zatwierdził "Strategię stabilnego wzrostu grupy kapitałowej Rafako na lata 2015-2018", pozytywnie zaopiniowaną przez radę nadzorczą, poinformowała prezes Agnieszka Wasilewska-Semail. Celem działań opisanych w strategii jest zwiększenie rentowności EBIT do ok.7,6% i EBITDA do ok. 8,3% w 2018 r. oraz zaprzestanie korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania od 2016 r.
Share
d38vx42

"Rafako, po okresie trudności finansowych, ponownie staje się dochodową firmą, dysponującą unikatowymi technologiami, które pozwolą umocnić naszą pozycję w Polsce oraz zwiększyć sprzedaż za granicą" - powiedziała Wasilewska-Semail, cytowana w komunikacie.

Spółka podkreśla, że do głównych przewag konkurencyjnych grupy należy zaliczyć bezpośredni dostęp do kluczowych technologii (własnych lub licencjonowanych), kompetentne i doświadczone zasoby projektowe i inżynierskie, czy też własne zaplecze produkcyjne w zakresie wytwarzania kotłów, urządzeń kotłowych oraz instalacji ochrony środowiska.

Portfel zamówień grupy na 30 września 2014 r. to ok. 6,03 mld zł, z którego ok. 5,6 mld zł przewidziane jest do realizacji po 2014 roku.

d38vx42

"Aktualnie w Rafako prowadzone są 43 programy badawczo-naukowe w zakresie technologii ochrony środowiska, technologii kotłowych jak i technologii wytwarzania. Roczny budżet na te cele w Grupie, to ok. 0,3% naszych przychodów. Powoli chcemy jednak wracać do naszych historycznych poziomów i w 2019 roku przewidujemy osiągnięcie tego wskaźnika na poziomie 1%" - wskazała Wasilewska-Semail.

Dzięki temu w 2014 roku grupa Rafako planuje wykazać dodatnią marżę EBIT oraz marżę EBITDA. Wskaźniki te będą poprawiać się w kolejnych latach, by w 2018 roku osiągnąć odpowiednio wartości ok. 7,6% oraz ok. 8,3%.

"Celami strategicznymi Rafako są:

1. wzmocnienie trzech głównych kierunków rozwoju technologicznego: rozwój nowych technologii kotłowych, wytwarzania i związanych z ochroną środowiska;
2. umocnienie się na pozycji krajowego lidera w zakresie przyjaznych środowisku oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla sektora przemysłu i energetyki;
3. rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych;
4. optymalizacja zarządzania kapitałem obrotowym i kosztami finansowania oraz zwiększona dyscyplina kosztowa" - wyliczono w komunikacie.
Do najważniejszych wyzwań strategicznych grupy na najbliższe lata należeć będzie rewizja w obszarach: finansowania i zabezpieczania kontraktów (m.in. zwiększanie w portfelu zamówień udziału kontraktów samofinansujących się oraz dywersyfikacja kwot i rodzajów projektów); optymalizacji kosztów (m.in. rewizja zasad współpracy z pośrednikami i budżetowania kosztów zewnętrznych w projektach czy wdrożenie odpowiednich rozwiązań IT); a także zarządzania ryzykiem i łańcuchem dostaw (m.in. poprzez opracowanie metod oceny ryzyka kontrahenta czy wdrożenie zasad zarządzania łańcuchem dostaw w projektach EPC), podano także.

d38vx42

"Strategia opracowana została z uwzględnieniem istotnych zmian w otoczeniu biznesowym grupy Rafako i obserwowanych trendów na rynku energii i przemysłu" - czytamy w komunikacie.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki (61%, bezpośrednio i pośrednio) jest PBG w upadłości układowej.

(ISBnews)

d38vx42

Podziel się opinią

Share
d38vx42
d38vx42