Strategia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego - do końca września

Do końca września br. gotowa ma być strategia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na inwestycje, które wspólnie będzie realizować 13 gmin, przeznaczonych zostanie ponad 72 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego.

20.08.2015 16:35

W czwartek na konferencji w Rzeszowie zaprezentowane zostały dokumenty strategiczne dla Obszaru. To na ich podstawie stworzona zostanie strategia oraz lista projektów, które gminy będą wspólnie realizować.

Jak powiedział dyr. departamentu zarządzania RPO w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Adam Hamryszczak, strategia jest najważniejszym dokumentem dla Obszaru, bez niego nie będzie można realizować żadnych projektów.

Dodał, że niektóre obszary funkcjonalne w kraju mają już opracowane strategie. "ROF jest trochę opóźniony pod tym względem, dlatego jesteśmy w trybie naprawczym. Wierzę jednak, że uda się dotrzymać ustalonych terminów" - zaznaczył Hamryszczak.

Taką nadzieję wyraził również prezes stowarzyszenia ROF Wiesław Dronka. Podkreślił, że strategia powinna być opracowana w przyszłym tygodniu, potem dokument będzie poddanym konsultacjom społecznym. Na koniec przyjęty musi zostać przez walne zgromadzenie ROF.

Dronka zaznaczył, że strategia musi być przyjęta jednogłośnie. "A jak będzie i czy ktoś nie zgłosi w ostatniej chwili sprzeciwu - zobaczymy. W stowarzyszeniu musimy bowiem pogodzić interesy 13 gmin, a to nie zawsze jest łatwe" - dodał.

Wiadomo, że jeden z projektów, który będzie realizowany przez wszystkie gminy z ROF, dotyczył będzie transportu. "Chcemy m.in. zakupić nowe autobusy, może uda się porozumieć w sprawie wspólnego biletu. W ramach tego projektu będziemy chcieli również ulepszyć infrastrukturę, np. wybudować chodniki" - powiedział prezes stowarzyszenia.

Drugim obszarem wspólnych inwestycji ma być kultura. Tutaj stowarzyszenie planuje m.in. budowę w Rzeszowie i kilku innych gminach centrum sztuki współczesnej.

Dronka zaznaczył, że gminy chcą również przeznaczyć pieniądze na wsparcie i aktywizację seniorów - m.in. poprzez domy dziennego pobytu dla osób starszych.

Na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w ramach ROF-u przeznaczonych jest w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. podkarpackiego ponad 72 mln euro. Stowarzyszenie będzie mogło starać się również o dodatkowe środki z budżetu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny tworzą gminy: Rzeszów, Boguchwała, Czarna, Chmielnik, Głogów Małopolski, Krasne, Łańcut (miasto i gmina), Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn, Czudec, Lubenia. Obejmuje pow. 1047 km kw., zamieszkuje go 356 tys. mieszkańców.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Celem ZIT jest m. in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa, a także realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)