Studia, staże i dotacje dla 240 nauczycieli bez pracy
240 bezrobotnych nauczycieli będzie mogło skorzystać w Podlaskiem ze
staży, dotacji czy odbyć nowe studia. 4,2 mln zł na ten cel pochodzi z UE programu Kapitał Ludzki
11.06.2014 | aktual.: 11.06.2014 10:48
Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku wybrał podmioty, które będą realizować ten program.
Chętni do skorzystania z programu pomocowego będą mogli zgłaszać się do trzech wyłonionych w konkursie podmiotów.
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku będzie realizował pomoc dla nauczycieli z terenu powiatów: łomżyńskiego, bielskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego oraz miasta Łomża. Europejskie Centrum Wspierania innowacji i Nowych Technologii w Białymstoku obejmie wsparciem osoby z Białegostoku oraz powiatów białostockiego oraz sokólskiego. Projekt na potrzeby Suwałk oraz powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, monieckiego, grajewskiego i augustowskiego poprowadzi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Edwarda Szczepanika w Suwałkach - poinformował PAP Marcin Sidorczuk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Białymstoku.
Wsparcie jest kierowane do nauczycieli, którzy stracili pracę w 2013 r. Z danych GUS wynika, że w Podlaskiem w 2012 r. zatrudnionych nauczycieli było 47,6 tys., a pracę straciło ok. 2 proc. z nich. WUP podawał też wcześniej, że w połowie roku 2013 w rejestrach bezrobotnych w regionie było pond siedmiuset nauczycieli, system informacji oświatowej podawał natomiast, że w 2013 r. pracę straciło ponad 800 nauczycieli. Ile z nich znalazło pracę, nie wiadomo.
Np. 60 osób obejmie pomocą Zakład Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) w Białymstoku. Placówka czeka na podpisanie umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, bo jeszcze nie wie, jaką sumę otrzyma w ramach projektu pt. "OdNowa - kompleksowe wsparcie pracowników sektora oświaty". Wiadomo natomiast, że chętni do wzięcia udziału w projekcie będą mogli się zgłaszać na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała PAP Monika Matyjasek z ZDZ. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pomoc psychologiczną i doradczą. Przygotowano dla nich szkolenia zawodowe. 10 osób będzie mogło odbyć studia odpowiadające potrzebom rynku pracy, by mogli po nich znaleźć pracę. 6 osób, które przedstawią najlepsze biznesplany, może liczyć na dotację w wysokości do maksimum 40 tys. zł na założenie działalności gospodarczej. 48 będzie mogło liczyć na trzymiesięczne płatne staże u pracodawców.
Obawy na temat skuteczności projektu zgłaszają m.in. oświatowi związkowcy. Podkreślają, że nie ma pracy dla nauczycieli, a po kolejnych szkoleniach jej nie przybędzie. "Nauczyciele bardzo trudno się przekwalifikowują, bo celem ich życia jest nauczanie. Zwalniani mają najczęściej 40-50 lat, są w apogeum swoich możliwości i utrata pracy to wyrwanie ich z korzeniami z tego świata. Nie da się ich zatrudnić do przysłowiowego sprzedawania marchewki" - powiedziała PAP przewodnicząca podlaskich struktur oświatowej NSZZ "Solidarność" Agnieszka Rzeszewska. Dodała, że ma nadzieję, iż oferowana nauczycielom pomoc przełoży się na znalezienie pracy.
W ocenie związkowców znacznie więcej pieniędzy powinno być przeznaczanych np. na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zamiast na dodatkowe studia. Rzeszewska mówiła, że ukończenie studiów na drugim fakultecie nie utworzy dodatkowych miejsc pracy w szkołach, bo ich po prostu nie ma. Dodała, że większe szanse na przekwalifikowanie mają ludzie młodzi, a nie 50-latkowie, a głównie takie osoby straciły pracę w szkołach.
Projekty pomocowe dla nauczycieli w Podlaskiem będą realizowane do końca września 2015 r.