Surowce odrabiają straty

Ubiegłotygodniowa przecena na rynku surowców przynajmniej na razie nie przerodziła się w załamanie. Rynki nie mają bowiem dobrego argumentu za trwałym umocnieniem dolara, które mogłoby doprowadzić do dłuższej koniunktury na rynkach surowców.

Surowce odrabiają straty
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

Straty odrabiają najwięksi przegrani ubiegłego tygodnia: srebro i ropa. Dziś rynki ropy i surowców rolnych czekają na ważne raporty.

Chiny – inflacja wysoka, rynek reaguje spokojnie

Chińska inflacja mierzona indeksem cen konsumenta wyniosła w kwietniu 5,3% R/R. To nieznacznie mniej niż w marcu (5,4%), ale więcej niż oczekiwał rynek (5,2%). Wysoka inflacja oznacza, iż Bank Chin będzie musiał kontynuować zacieśnienie monetarne. Rynki zareagowały spokojnie – odchylenie od oczekiwań nie było duże i zostało poniekąd zrekompensowane niższym wskaźnikiem PPI (6,8% zamiast oczekiwanych 7%). Mimo wszystko, w średnim terminie problem chińskiej inflacji będzie ciążył rynkom surowców przemysłowych – szczególnie miedzi.

Rynek ropy – raport OPEC i dane o zapasach

Wyprzedaż na rynku ropy w ubiegłym tygodniu wiązała się głównie z zamykaniem części długich spekulacyjnych pozycji w obawie o powtórkę scenariusza z rynku srebra. Gdy to zagrożenie minęło, część graczy powróciła na rynek i stąd obserwowane odbicie notowań ropy do niemal 118 USD za baryłkę gatunku Brent. Notowania ropy zbliżają się do istotnego oporu w okolicach 119,50 USD i stąd przewidziane na dziś wydarzenia – publikacja raportu OPEC oraz dane o zapasach paliw w USA (16.30, konsensus to wzrost zapasów ropy o 1,5 mln baryłek) mogą mieć szczególnie istotne znaczenie.

Rynek złotego – RPP nie podniesie stóp

Dziś poznamy decyzję RPP ws. stóp procentowych. Oczekujemy, iż Rada nie zmieni stóp pomimo wyższej od oczekiwań inflacji w marcu. Wobec udanej interwencji słownej na rynku złotego i ciągle relatywnie niskiej realnej dynamiki płac RPP nie jest zmuszona działać w pośpiechu. Stąd do końca roku zobaczymy zapewne maksymalnie dwie podwyżki.

Mimo to nie jest to argument negatywny dla złotego – brak podwyżek stóp jest tu bowiem rekompensowany polityką „interwencji” na rynku walutowym.

W kalendarzu – raporty OPEC i USDA, decyzja RPP, bilans handlowy w USA

W dniu dzisiejszym poznamy kluczowe raporty dla rynku ropy (OPEC) i rynków towarów rolnych (USDA 14.30 naszego czasu). W majowych raportach USDA publikowane są pierwsze prognozy na kolejny sezon dla m.in. pszenicy, kukurydzy czy soi, przez co ich wpływ na rynek niejednokrotnie okazał się decydujący (nawet zmieniając trend rynkowy). O najważniejszych wnioskach z raportu napiszemy w pulsie rynku na www.xtb.pl.

Z danych makroekonomicznych należy wskazać na bilans handlowy USA (14.30, konsensus -47mld USD), choć wpływ tej publikacji na rynek nie będzie znaczący, podobnie jak wpływ decyzji RPP o braku zmiany stóp na rynek złotego (decyzja wczesnym popołudniem, konferencja o 16.30).

dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)